Krvavé omrvinky ukrajinských dejín. Hurby č. 1

Krvavé omrvinky ukrajinských dejín, ktoré ukrajinskí intelektuáli buď popierajú, alebo tvrdia, že to tak bolo treba. A páchateľov v súčasnosti považujú za hrdinov.
Genocída alebo genocídium je čiastočné alebo úplné vyvraždenie skupiny osôb alebo jej ťažké duševné či telesné poškodenie s cieľom zničiť ju, zvyčajne z náboženských, rasových, jazykových, národnostných, niekedy aj kultúrnych či politických príčin. Známa je napríklad genocída židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny. Je tým najťažším zločin proti ľudskosti. Podľa medzinárodného práva je genocída nepremlčateľný medzinárodný zločin.
- júna 1943 ukrajinskí susedia navštívili poľských susedov.
V priebehu tohto dňa poľská dedina Hurby prestala existovať. Prišli synovia susedov, dnes uctievaní na Ukrajine ako hrdinovia oslobodeneckých bojov a zavraždili sekerami 250 ľudí. Hlavne žien a malých detí, lebo tí neutekali…
Bola to ukrajinská povstalecká armáda UPA, vedená dôstojníkmi, ktorí pred vojnou absolvovali svoje vojenské vzdelanie v Poľsku – hlavne na Univerzite Jana Kazimiera vo Ľvove. Vrahov bolo približne tisíc. Zabíjali sekerami a nožmi. Ženy boli pred vraždou znásilňované.
Irena Gajowczyk mala vtedy 6 rokov. V roku 2003 podala nasledujúce svedectvo:
Bola som príliš malá aby som sa bránila a príliš veľká na to, aby som dokázala zabudnúť….
- júna 1943 večer nás mama ukladala do postele. Boli sme len v košieľkach: najstarší Marcel 12 rokov, Lodzia 10 rokov, Irena 6,5 roku, Stasia 4 rôčky a Tadzio 1,5 roka.
V noci nás niekto upozornil, že veľa domov v dedine horí, a že banderovci napadli Hurby. Otec povedal, že utečieme. Marcel zobral Stasiu na chrbát, mama Tadziu na ruky. Otec ostal doma a my s ostatnými susedmi sme utekali do lesa.
Zrazu po 150 metroch sme zbadali niekoľkých mladých mužov zo sekerami v rukách. Všetci sme sa rozbehli a niektorí sa skryli v obilí.
Začal sa bitúnok. Banderovci udierali každého koho chytili sekerami a nožmi. Niekoľkí z nich mali kone, jazdili po poli a hľadali obete. Koho našli, zabili.
Niekoľkí banderovci dobehli za mamou a jeden z nich ju udrel sekerou do hlavy. Mama spadla a pustila Tadzia. Ja som kričala. Ne celom poli bolo počuť strašný krik, plač a prosby o zľutovanie. Ľudia prosili svojich katov o život – veď ich predsa všetkých poznali. Kati ale boli neúprosní.
Mama plaziac sa objala plačúceho Tadzia a zakrvavenému mu dala prsník.
Po nejakom čase banderovci zas pribehli za mamou a podrezali jej hrdlo. Ešte žila keď z nej stiahli sukňu a odrezali jej prsia. Ja som ležala pritisnutá k zemi, a zo strachu ani som nedýchala. Mama a Tadzio strašne trpeli, Mama si povytrhávala vlasy z hlavy. Bola strašne zmenená, bála som sa jej. Prosila o vodu. Ako sa situácia trocha upokojila, dobehla som do našej záhrady a doniesla som na kapustnom liste trocha vody, ale už som jej ju nedala, lebo už nekričala a bála som sa jej.
Zrazu som zbadala veľký oheň a počula hlasy zvierat. To horeli naše budovy. Dobytok a kone hodovali v záhrade. Ošípané a hydina horeli spolu s budovami. Vystrašená som sedela do rána pri pozostatkoch mamy a Tadzia. Videla som aj iné mŕtvoly. Veľmi som sa bála a bola mi zima, bola som len v košieľke.
Ráno som sa rozhodla, že pôjdem za tetou, naivne si mysliac, že len nás postihlo také nešťastie. Jej dom nebol zničený, ale keď som začula ukrajinské hlasy, tak som utekala k domu mojej kamarátky. Ani jej dom nebol spálený. Vošla som na verandu a chcela som isť dnu, keď som zrazu začula ukrajinské výkriky „Mala Laška! Strylaj“ utiekla som do záhrady a schovala sa pod kríkom jazmínu.
Nehľadali ma. Sadli na kone a so spevom odišli.
Dlho som pod tým kríkom sedela. Plakala som a hrala som sa s handrovou bábikou, ktorú som so sebou zobrala. Bolo veľmi horúco, čo ma prinútilo hľadať si vodu a ľudí.
Našla ma teta. Za nejaký čas z obilia a úkrytov začali vychádzať tí čo prežili. Bol medzi nimi aj môj otec. Plakal na mieste smrti mamy a Tadzia. Neďaleko ležal mŕtvy Marcel a ťažko ranená 4 ročná Stasia. Mala dve diery v hlave a dve bodné rany na brušku. Bolo jej vidno črevá. Kričala a volala mamu.
Po tom ak sme pochovali mŕtvych, sme na vozoch sme utekali do vedľajšieho mestečka. Otec nás stále tíšil, aby sme neplakali, lebo v lese môžu byt banderovci.
Po niekoľkých kilometroch nám cestu skrížili banderovci kričiac: „Siuda jidut Lachy!“.
Pokračovanie na budúce…
[sociallocker][/sociallocker]
Mariusz Malinowski
Pingback: Krvavé omrvinky ukrajinských dejín. Hurby č. 2 | MEDZIČAS
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/165100-spomienky-na-najazdy-banderovcov-este-nevybledli/
Aj u nás vyčíňali!
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/174476-ako-ukrajinski-esesaci-cistili-slovensko/