Od včera Slovensko otvorilo nový peňazovod na Ukrajinu – budeme „dodávať“ plyn.

S veľkou slávou bolo včera otvorené 20 milión eurové prepojenie plynovodov zo Slovenska na Ukrajinu Vojany-Užhorod s kapacitou 10miliárd kubických metrov ročne. Je to zhruba pätina predkrízovej úrovne Ukrajiny. Napriek veľkým slovám o tom, ako sa Ukrajina stáva nezávislou od Ruska, situácia nie je taká ružová, ako sa naši propagandisti snažia prezentovať.

V texte, ktorý som na túto tému napísal http://www.blogovisko.sk/unia-potichu-daruje-ukrajine-20miliard-dolarov.html som zdôraznil, že Ukrajina ako skrachovaný štát prostriedky na zaplatenie plynu nemá. Preto, tieto prostriedky budú musieť byť dotované Európskou Úniou. Takže slovensko-ukrajinský päťročný kontrakt v hodnote cca 20 miliárd dolárov je čistá dotácia Ukrajiny.

V tom ešte nie sú zarátané reverzy z Poľska a Maďarska. Ukrajina na svojom území ťaží okolo 25 miliárd kubických metrov plynu. Ak predpokladám návrat spotreby plynu na predkrízovú úroveň, bude treba dodať ďalších 15miliárd kubíkov – opäť hradených z prostriedkov Únie v celkovej cene cca 6miliárd dolárov ročne. Ak teda zrátam hodnotu kontraktu so slovenskou stranou a potrebné dodávky z Poľska a Maďarska počas päťročného obdobia, dostávam sa na sumu okolo 50 miliárd dolárov – všetko len za plyn. Ak Slovensko vytvára cca 0,8% GDP Unie, potom pri darovaní plynu za 50 miliárd dolárov, Slovensko „dobrovoľne“ daruje Ukrajine cca 400 miliónov dolárov.

Len pripomínam, že sponzorujeme štát, kde sa vyparí tretina až polovica financií. Na ilustráciu – na ostrahu hraníc Únia darovala Ukrajine 17 miliónov eur a z tohto sa nevie preukázať minutie 9,2 milióna…

Máte radosť, Slováci?

P.S.: Tu je screenshot konštatovania Únie

One comment

Pridaj komentár