Podceňovanie protivníka sa nevypláca. Sýria 23.2.2016

Hlavnou správou včerajšieho dňa je pokračovanie prielomu islamistov v oblasti mesta Khanaser. Lenže to je iba jedna časť iného, väčšieho plánu.

Operácie

Latakia:

 • Opäť začal postupný útok vládny vojsk pozdĺž výpadovky M4 v severovýchodnom smere na Bidama s cieľom ukončiť oslobodenie Latakie v čo najkratšom čase

Severné Aleppo

 • Podľa všetkého turecké delostrelectvo a oddiely džihádistov spolupracujú spolu a útočia spoločne na letisko Menagh a jeho okolie.

Východné Aleppo:

 • Včera poobede sme napísali, že situácia v prielome sa namiesto ukľudnenia v prospech SAA, výrazne zdramatizovala
  Edit 23.2.2016, 14:00: správa o priechodnosti cesty bola predčasná, Korešpondent Komsomolskej pravdy Stešin sa zmýlil. Teroristi neustúpili, naopak počas dnešného dňa zintenzívnili boj a dokonca získali Khanaser s oddielom protileteckej obrany!
 • Zároveň s prielomom pri Khanasere zaútočili teroristi aj na spojnicu Sheikh Hilal a Ithriyah
 • Jednotky SAA do večera znova obsadili dedinu Rasm al-Nafal.
 • Utok proti dialnici - 1
 • Večer sme sa dozvedeli, že jednotky ISIS postupujú smerom na mesto Al-Safinah, ktoré je domovom pre výrobu životne dôležitého vojnového materiálu
  Postup ISIS na Al-Safirah
 • Komentár: Je viac ako zrejmé, že máme pred sebou strategicky vyspelého protivníka, ktorý bol schopný naplánovať akciu s veľmi rozdielnymi fázami a väzbami. Dnes je už jasné, že ide o veľkorysý a dokonale načasovaný plán na celom území Sýrie, zahŕňajúcu tak jednotky Islamského štátu, ako aj spolupracujúcu „umiernenú opozíciu„, rovnako ako aktivizáciu jednotiek pripravených v tyle nepriateľa.
  Akciu spustili teroristické útoky, ktoré simultánne vybuchovali počas predchádzajúceho dňa v mestách Sýrie, ale aj na území Kurdov, aby odpútali pozornosť pri prípravách prepadu. Predvčerom v noci došlo k prepadu Rasm al-Nafal zo západu jednotkami Jund al-Aqsa v koordinácii s útokom IS z východu, ktorý bol orientovaný skôr južne na Khanaser a dedinu Al Hammam južne pod mestom. Po presunutí jednotiek a oslabenie miestnych pozícií na juhu, nasledoval útok a prerušenie komunikačnej trasy Sheikh Hilal – Ithriyah. Stiahnutie elitných jednotiek zo severu zas bolo signálom na presun bočnými cestami smerom k Al-Safirah.
  Presuny a následnosť akcií nie je náhodná, teroristi majú dokonale zmapovaný terén, rozmiestnenie vojsk, ich kvalitu, majú prečítané taktické postupy SAA. Hrajú šachovú partiu, s protivníkom, ktorý ani netuší  čo sa tu jedná. V tomto momente neviem aký je konečný cieľ plánu. Ale skúsil som sa zamyslieť v priloženom komentári.

Aleppo:

Afrin/Idlib:

 • žiadne zmeny

Centrálna Sýria

 • Bezpečnostný perimeter okolo cesty 42 bez zmien

Východná Sýria, Rojava:

 • teroristický útok Islamského štátu na Ain Issa
Sýria 23.02.2016

Sýria 23.02.2016

Správy z regiónu

 • Stále je najdôležitejšou správou dohoda Ruska a USA na zastavení paľby od 27.2.2016. Dohoda sa netýka Jabhat an-Nusra, teroristov Islamského štátu a rôznych skupín s nimi spojených
 • Na ruskej leteckej základni Hmeimim bolo vytvorené koordinačné centrum prímeria.
 • John Kerry pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy vyjadril pochybnosť, že Rusi prímerie dodržia a že americká armáda uvažuje o pláne B. USA naďalej budú podporovať povstalcov v snahe o zvrhnutie Bashar al-Assada a že môžu zo Sýrie spraviť pre Rusov „špinavú záležitosť„.
 • Sýrska vláda vyjadrila súhlas s prímerím a s koordináciou s Ruskom. Vyhradila si však právo na reakciu pri porušení prímeria.
 • Jund al-Aqsa, oddiely „umiernenej opozície“, ktoré sa zúčastnili prepadu Khanaseru spolu s Islamským štátom, odmietli zastavenie paľbya dohodu o prímerí.
 • Kvôli veľkému významu z hľadiska súčasných udalostí ešte raz opakujem vyjadrenie zo včera. Yuval Steinitz,  izraelský minister energetiky a infraštruktúry, povedal pred niekoľkými týždňami, že úspech Bashar al-Assada, upevnenie iránskeho vplyvu v Sýrii a zvýšenie významu hnutia Hizballah je pre Izrael neprijateľné. Rozhodne je pre Izrael výhodnejšia existencia Islamského štátu a totálneho chaosu ako silný a sebavedomý štát na hraniciach Izraela. Často spomínané izraelské „zblíženie s Ruskom“ po príchode ruskej armády do regiónu, bude mať potom veľmi krátku životnosť. Vojenský korešpondent „Jediot Ahronot“ Ron Ben-Yishai tvrdí, že Izrael si medzi zotrvaním súčasnej proiránskej vlády a existenciou IS vybral – presne naopak ako americkí politici.
 • Podľa Reuters anglický minister zahraničia Philip Hammond pred britským parlamentom povedal: „To, čo sme videli v posledných týždňoch je veľmi znepokojujúci dôkaz o koordinácii medzi silami sýrskych Kurdov , sýrskym režimom a ruským letectvom, na základe čoho nás výrazne znepokojuje úloha Kurdov v tom všetkom
  Komentár: Správa Reuters je dôležitá, keďže hovorí o dopredu danom postoji politikov VB k Rusku. Rusko je podľa nich vždy národom sviniarov a vždy sú automaticky vinní. Každý, kto s nimi spolupracuje pri akejkoľvek aktivite sa stáva vinným takisto, spolupodieľa sa na geneticky daných zločinoch Ruska. S Rusmi sa podľa Angličanov proste nespolupracuje. Nikdy. S Rusmi sa vždy len bojuje…


Komentár

Západné zdroje idú už niekoľko rokov v neprestajnej vlne propagandy o zlom Rusovi a dobrom demokratovi zo Západu, ktorý hrdinsky bráni ruskému medveďovi zožrať celý svet. Samozrejme, nie je to zadarmo, treba viac zbrojiť, potláčať a obmedzovať slobody, ľudské práva, zavádzať viac kontroly, podporovať každého, kto je ochotný sa čo len krivým okom pozrieť na Rusko a v neposlednom rade prisúvať stále viac vojsk k hraniciam Ruska.

Sýria je bojovým poľom, kde začal v roku 2013 assertívny odpor Ruska voči plánom Západu deštruovať, bombardovať a likvidovať každého, koho sa západnej elite zapáči pod zámienkou zavádzania demokracie, humanizmu a obrany ľudských práv. Z tohto pohľadu je nutné hodnotiť aj všetky aktivity Západom podporovaných jednotiek. Je úplne jedno, akú majú hlavičku, ku komu sa hlásia a koľko hláv denne odrežú. Dôležitý je len jeden postoj – si proti Rusom, alebo naopak s nimi?

Za posledné mesiace sa v Sýrii zmenilo veľa, ustupujú práve tí dobrí z hľadiska Západu – rozumej oddiely, ktoré deklarovali boj proti spojencom Ruska a Rusku. Západ neskrývane podporuje kohokoľvek, komu neprischla očividná nálepka teroristu a skryte tých, ktorí takýto biľag stihli obdržať na základe nemiestne veľkej frekvencie odrezávaných hláv. Hneď na začiatku ruského vstupu do Sýrie na základňu Hmeimim, kde sa ruské letectvo usídlilo, útočili džihádisti podporovaní západom s informáciami, mapami a zbraňami poskytovanými Západom. Po oslobodení väčšej časti Latakie a prevzatí strategickej iniciatívy vládnou armádou, Kurdami a spriatelenými milíciami za podpory ruského letectva bolo nutné vymyslieť niečo iné.

Islamský štát ako taký nevznikol náhodným zlúčením nejakých bánd džihádistov. Po likvidácii Iraku americkou armádou v roku 2003, vlády sa formálne ujali predstavitelia šiitskej väčšiny v Iraku, z mocenských zložiek boli prepustení sunitskí vojaci a policajti. Títo sa utiahli do ilegality, časť z nich bola pozatýkaná a uväznená v amerických väzniciach v Iraku, kde boli pozatýkaní aj ľudia nesúhlasiaci s prítomnosťou USA v Iraku. Napríklad vo väznici Camp Bucca v južnom Iraku boli uväznená väčšina vodcov Islamského štátu, vrátane Abú Bakra al-Bagdádího, jeho lídra. Títo ľudia sa vo väznici spoznali, zradikalizovali a pripravili stratégiu.

A potom boli prepustení…

V roku 2012 sa zjavila správa, ktorá hovorí o podpore radikálneho islamu ako prostriedku na zvrhnutie režimu Bashar al-Assada. Tento režim napriek obrovskej snahe a podpore teroristov Al-Kaidy stále odolával. V Islamskom štáte za podpory radikálnych moslimských krajín, Turecka, Anglicka, Francúzska a Izraelu na čele s USA, kde CIA prebrala riadiacu úlohu, sa dostali k moci starí známi z amerických „univerzít“ v Iraku a plánovanie ozbrojených útokov dostali na starosti bývalé veliteľské kádre armády Saddáma Husseina. Za pomoci západných zdrojov, vojenských skúseností a premyslenej ideológie obsadil Iracký štát veľké územie v Sýrii a Iraku, k jeho podpore sa hlásia tisícky islamských teroristov po svete.

Nie je to a nikdy ani nebola organizácia, ktorá by vznikla ad hoc. Je to starostlivo premyslená štruktúra, ktorej cieľ je nielen zvrhnúť sýrsku vládu, ale priniesť chaos do celého sveta a pre západné elity je svojou explicitnou brutalitou zámienkou na obmedzovanie slobôd na Západe.

Z tohto pohľadu je viac ako jasné, že Západ nedopustí likvidáciu Islamského štátu. V správach z regiónu sme priniesli názory západných politických predstaviteľov, z ktorých vyplýva, že skutočnou hrozbou nie je Islamský štát, ale Rusko. Je jedno, či hovoríme o USA, Anglicku, Izraeli, alebo Turecku či inej moslimskej krajine.  V princípe sa za oponou všetci zhodujú a hľadajú spôsob ako dostať Rusko na kolená s využitím existujúcich zdrojov na mieste.

Plánovanie operácie na zastavenie dynamiky bojov, kde sa črtal v najbližších týždňoch postup na hlavné meste Islamského štátu Raqqa z dvoch smerov na severe a juhu, bolo viac ako urgentné. Prepad Khanaseru a jeho naplánovanie je síce v možnostiach inteligentných veliteľov Islamského štátu, ale bez koordinácie s druhou stranou „umiernených teroristov„, prieskumných informácií o sile a rozmiestnení ozbrojených síl vlády by bol len ťažko realizovateľný. Je jasné, že hlavne ruské velenie v Sýrii podcenilo prílišnú otvorenosť zásobovacích trás v dosahu protivníka a ich slabé zabezpečenie malým počtom mužov a techniky. Pritom dnes vieme, že obranu mali na starosti jednotky domobrany, ktorých výcvik a motivácia sú rádovo nižšie ako u pravidelných síl. Rovnako si na sýrskej (ruskej) strane nikto nebol schopný predstaviť tak veľkorysú akciu s koordináciou jednotiek o tisíckach mužov po celej Sýrii. V princípe je jedno, či Islamský štát dnes jedná samostatne, alebo za tichej podpory Západu. Faktom je, že tieto sily na mieste sú a ukázali, že je pomocou nich možné významne obmedziť postup sýrskej armády.

Oveľa viac ma však znepokojuje iná vec. Vôbec si nemyslím, že iba spomalením, resp. zastavením sýrskeho útoku bude cieľ džihádistov splnený. Keďže ide o dlhodobý plán, aj ciele budú podľa mňa oveľa dôležitejšie. Ak je úloha Západu tak významná, že má na starosti strategické plánovanie aktivít teroristov, ich zásobovania a dodávanie informácií, v konečnom dôsledku zrejme pôjde o zatiahnutie Ruska do nekonečnej vojny typu Afganistan. Lenže toto tiež nemôže byť konečným cieľom. V Sýrii ide hlavne o geopolitický súboj medzi Ruskom a USA, kde USA si chcú udržať globálnu hegemóniu. Pre USA je jedinou možnosťou podriadiť si, alebo zlikvidovať Rusko. Ak dokážu Rusov uviazať v Sýrii, tak rozvinutím ďalších ohnísk napätia a útokmi na hranici Ruska – na Ukrajine, Severnej Európe, v Strednej Ázii Amerika plánuje vyčerpať ruského medveďa tak, aby nebol schopný oponovať plánom USA na udržanie si globálnej hegemónie.

Ide o veľa. Z hľadiska USA a Rusko o všetko. Rusko bojuje o prežitie ako štát, Amerika si zas potrebuje udržať vedenie vo svete. A kde sú ľudské práva, humanita, životy ľudí a demokracia, ktorých sú plné noviny na Slovensku? Ironicky povedané, sú aj tieto v konflikte zahrnuté – pod spoločným pojmom kolaterálne škody. Európa utrpí tiež – jednak zatiahnutím do konfliktu, keďže sme jedným z nástrojov americkej politiky a nakoniec aj podstatným znížením životnej úrovne a bezpečnosti následkom nepretržitého prúdu migrantov, ktorých nám sem Amerika už celé roky „posiela“.

9 komentárov

 • Pingback: Udalosti v Sýrii 24.2.2016 – MEDZIČAS

 • juraj, stale sa na to pozeras jednostrannou optikou. v podstate z tvojho uhla pohladu mas pravdu, budu sa snazit zatazovat rusko az kym nevyhraje USA. lenze teraz k tomu pridajme realnu ekonomiku. a uz sa karta obracia. teraz sa hraje o zachranu dolara, respektive skor za predlzenie jeho existencie ako rezervnej meny. skvelo to popisuje marek z nemesis.sk . dolar bude aj napriek prostestu USA stale menej pouzivana mena. petrodolar zomiera. to sposobi imploziu americkej ekonomiky a tie svine americke budu mat co robit aby sa zachranili a nie este porazali rusko.

  • to ja samozrejme viem, popisujem zamery politikov USA, ktori si myslia, ze kolaps spomalia alebo zastavia, ak medzitym znicia Ruska. Rusko hra o cas

   • Pan Polacek, trochu od temy, ale kedze uznavam vase logicke myslenie a prehlad, chcel by som sa spytat na vas nazor, preco siel patriarcha Kirill do Antarktidy? V poslednej dobe (od majdanu) som uz toho nazoru, ze nic sa nedeje len tak! A zda sa mi divne, aby sa siel v tejto pohnutej dobe fotit do Antarktidy s tucniakmi!! Alebo ze by bolo tak dolezite mat teraz omsu v Antarktide?? Lebo ta cesta zase nie je len taka obycajna, tam vela leteckych spolocnosti nelieta. Co tam siel pozriet, lebo sa mi nezda, ze by bol taky vasnivy cestovatel ako Suster. Aj papez Jan Pavol bol cestovatel vacsi, ale si nepamatam ze by bol v Antarktide.

    • Najprv si treba zistit, odkial pochadza „informacia“ o zbrani „sudneho dna“, ktora je podla konspiratorov ukryta Rusmi na Antarktide. Priesiel s tym rozpravkovy politicky portal whatdoesitmean. Tento portal zacina svoje clanky podobne ako u rozpravok „kde bolo tam bolo“ slovami „z prisne utajeneho zdroja z Kremla (Bruselu, Pentagonu – dosadte si co chcete) sme sa dozvedeli…“. A potom nasleduje kanonada vymyslov, lzi, manipulacii alebo holych nezmyslov. Portal citam velmi rad – vzdy sa pri tom zasmejem a rovnako ako pri rozpravkach, dobro zvitazi nad zlom, takze ma clovek z toho taky dobry pocit 😀 😀 😀
     Takze Kirill, znamy to cestovatel a milovnik luxusu, si proste odskocil tam, kde zatial este nebol 🙂

   • ejj…veru, všetko je o čase. Ono ten chaoz naokolo je súčasťou veľkého plánu. Najprv „demoralizácia“, potom „destabilizácia“- chaoz, ekonomicky kolaps, a nakoniec „normalizácia“. V tomto videu z r.1985 je to zhruba načrtnuté – samozrejme, že procesy uskutočnenia sa do dnešných časov ešte detailnejšie prepracovali?! https://www.youtube.com/watch?v=-ackiYr46rY svk. titulky sú priložené. Tu nejde o rasy, ani viery, ani štáty, ale čiste len o čísla – je to niečo ako jazyk, kde číslom je žiaľ aj človek. Matematika je jediné, čo dokazuje – slová sú na hranie a my ľudia sme obzvlášť posledné časy ako malé deti 🙁 Žijeme už väčšinopercentne v kaleidoskopickom vnímaní, zbavení identity, vlastenectva, hltajúc dôsledky a osnovy systémov.Tu na medzičase sa aspoň pracuje na objektivite momentálnych dianí, no škodou je, že sú to už prebiehajúce dôsledky – mali by sme všetci začať pracovať na príčinách . Mozog je ako počítač, dá sa naprogramovať – Gates na to prišiel a preto je tam, kde je: hovoriť otvorene na kameru o redukciach obyvateľstva je už mimo človečinu ?! Lenže tu je ešte jedna vec – tým je zdroj, čo ten „počítač na krku“ poháňa a jeho závislosti, o tie sa vždy bili „mocnosti“. Kapitalizmus, ako jeden z pokusov systému je postavený na jadre súťaživosti. Ak by trval takto ako je rozbehnutý ešte takých 20-30 rokov, tak by sme vyjedli matku Zem a prikryli ju prebytkom odpadu z konzumného vnímania matérie – to serie hlavne Rímsky klub. Nuž a tak sa postavili tradične a takticky proti sebe viery – funguje to už stáročia. Meč na krku, sekera v chrbáte, výbušniny na tele, samopal v ruke, odpal.šnúra z dela v ruke – človek, keď mu ide o život, zabíja. Tak je to v prírode pudove nastavené aj u zvierat….Réžia sa smeje v hľadiska ako sa komparz s umelcami snažia na javisku, ten čo na to „vystúpenie“ vyberá vstupné si mydlí ruky – a to serie zas mňa ! opakujem: ejj….veru, všetko je o čase… …ale nemusí! 😉

 • palec hore Juraj. Podľa mňa všetky tri viery od Judaizmu, cez Kresťanstvo po Islam sú operačné systémy na udržanie a ovládanie obyvateľstva v nejakom tom „poriadku“ ovládaním mozgu. Každé z tých troch OS boli na počiatku ešte stabilné do času, kým nevznikol další – štvrtý OS /riadenie ekonomikou/. Jeho tvorcami sú oddelenci z každých tých troch vier. V jadre sú všetci aj kresťania, aj judaisti ale aj islamisti. Zistili, že každý z tých troch pôvodných OS je zavislý na energii a ekonomike. Nepotrebujú tyraniu a strach na riadenie spoločnosti, stačí keď majú priestor na vydieranie. Buducnosť sa podľa mňa bude vyvijať od spustenia BRICS.

  • Čo sa týka křesťanstva, tak, milá Nula, je zcestné, čo je ono „podľa teba“.

   Christus Rex vincit!

   • pôvodne učenie Ježišovo a terajšie kresťanstvo je riadne od seba. Dnes človek človeka definuje podľa pravdy,ktorú mu niekto pridelí a nie podľa túžby hľadať pravdu. „ch“ : nechce sa mi to tu rozpisovať, no môžem ? No najprv mi odpovedz, Ty, čo podľa Teba znamená „pravda“ ? Prepáč, ale ak sa tu mám s Tebou naťahovať na strany, tak na to nemám čas 😉

Pridaj komentár