Róbert Fico vie ako zarábať vlastnou hlavou

Dokumenty Wikileaks obsahujú aj zaujímavé správy týkajúce sa súčasného premiéra SR Róberta Fica. Okrem osobného hodnotenia Fica americkým veľvyslancom, ktoré som stručne opísal, podrobne rozoberajú aj kauzu Interblue. Tieto dokumenty zároveň názorne ukazujú, ako vláda Smeru zneužívala moc na vlastné obohacovanie. Tým sa napríklad kauza zákazu zisku zdravotných poistovní dostáva do iného svetla…

Najprv k rôznym prepojeniam, ktoré som našiel na Internete

[sociallocker][/sociallocker]

Prepojenie firiem zapletených do káuz na Slovensku

Firma Interblue sídlila v garáži na adrese: 121st Street Southeast, 18217 Snohomish, Washington 98290-3602, USA

Sídlo Interblue

Sídlo Interblue

Bývalá firma Roberta Fica – ELWING Slovakia, a. s., predtým známa ako R.F. Development, a.s. zmenila 16.10.2012 predsedu predstavenstva na občianku z Cypru – Marinu Charalambous + troch členov dozornej rady taktiež z Cypru – menovite Nikolas Kattou, Antreas Televantos, Leo Kapri. Viď Obchodný register SR

Ako to súvisí s garážovou adresou Interblue Group? Marina Charalambous vystupuje ako konateľka v Českej repubike vo firme Dynamic Technologies s.r.o. – viď Obchodnirejstrik.cz, v ktorej figuruje ako spoločník firma BUSINESS INVESTMENTS LLC, ktorá sídli na rovnakej garážovej adrese ako Interblue Group (Výpis z amerického obchodného registra).

– v garáži s basketbalovým košom.

V anglickej firme Elwing Limited, ktorá je vedená ako spoločník  v bývalej firme Roberta Fica ELWING Slovakia, s. r. o. bol konateľom Michael Ian Bulliman –  Obchodný register SR.

Len na okraj – Elwing Limited sídli na rovnakej anglickej schránkovej adrese firmy z kauzy predaja Hotela Fórum z dielne SDKÚ – Destor Investment Ltd – článok z Aktuality.sk.

Meno Michael Ian Bulliman sa však objavilo na pozícii konateľa v 3 amerických firmách sídliacich ako inak – v garáži Interblue Group. Menovite Identity Ventures LLCTocashare LLC a Intercontinental Investment Group LLC (v tejto firme sú konatelia aj dvaja Slováci – Marek Mego a Michal Pavlík) majú adresu

– v garáži s basketbalovým košom.

Tieto tri firmy vymenili konateľa Michaela Iana Bullimana za konateľku Christinu Van Den Berg, ktorá sa zjaví taktiež v podivných súvislostiach.

Ďalšie prepojenie s americkou garážou je možno badať aj v kauze prevodu bytovky Glance House, kde si anglická schránková firma Mafferton Limited nárokuje pohľadávku vo výške 23 miliónov eur. V tejto firme Mafferton Limited vystupuje ako konateľ istý Septimus Rhudd. V americkom obchodnom registri vystupuje ako konateľ firmy JEWELLERY TRADING COMPANY LLC – výpis. Adresa tejto firmy je opäť zhodná s adresou firmy Interblue Group.

– v garáži s basketbalovým košom.

V Glance House vystupoval ako konateľ aj Ľudovít Bölcs – Obchodný register SR. Spolu s ním je v ďalšej firme TUSCARO INVEST LTD istá Christina Van Den Berg – konateľka, ktorá vymenila spomenutého Michaela Iana Bullimana v troch amerických firmách ktoré majú známu adresu firmy Interblue.

– v garáži s basketbalovým košom.

TUSCARO INVEST LTD má záložné právo v Privatbanke, čo je finančný ústav vlastnený skupinou Penta.

(Pre doplnenie staršia informácia z Maďarska, kde firma BRITTON INTERINVEST LLC sídliaca v rovnakej garáži figuruje v brokerskej kauze prepierania miliárd forintov – článok uverejnený v openiazoch.zoznam.sk a v angličtine – brokergate scandal.)

Doplnenie 18.1.2014 : Podrobný článok o prepojeniach nájdete aj v denníku Hospodárske noviny

Schéma prepojenia firiem v súvislosti s firmou Róberta Fica RF Development

Schéma prepojenia firiem v súvislosti s firmou Róberta Fica RF Development

 

Medzinárodný výbor pre boj s organizovaným zločinom, terorizmom a korupciou ICOCRIM

Na stránke ICOCRIM možno nájsť tento text :

Fico a obchod s Interblue Group

Kauza predaja emisných kvót prostredníctvom garážovej firmy Interblue už takpovediac zapadla prachom. Prispela k tomu hlavne kauza Gorila okolo ktorej sa strhol vír demonštrácií a taktiež dôsledky ekonomickej krízy, ktorá v médiách dostáva miesto takmer non-stop.

Jeden z posledných článkov v denníku Pravda venovaných tejto kauze naznačuje, že z Interblue údajne vedie stopa k bývalej Ficovej firme. Či je toto tvrdenie pravdivé by sme sa asi dozvedeli jedine v prípade, ak by sa vo veci predaja emisných kvót konal súd. Také niečo je ale ťažko očakávať, kedže vyšetrovacie tímy majú zrejme plné ruky práce s kauzou Gorila.

Ku kauze Interblue a jej možnom pozadí, sa dajú získať určité indície aj z obsahu tajného kábelogramu Ambasády USA, ktorý vypracoval Charge d’Affaires Mr. Keith Eddins 10. novembra 2009. Obsah tohto dokumentu bol zverejnený na portáli Wikileaks a je k dispozícii tu: http://www.wikileaks.org/plusd/cables/09BRATISLAVA474_a.html

 

Slovenský preklad:

FM AMEMBASSY BRATISLAVA
TO RUEHC/SECSTATE WASHDC PRIORITY 0253
UEHSL/AMEMBASSY BRATISLAVA 0294 C O N F I D E N T I A L
E.O. 12958: DECL: 11/9/2019

Predmet: ficove zlyhanie pri riešení škandálu s predajom emisií CO2 vyvoláva podozrenie
Utajené prostredníctvom: Keith Eddins, Charge d’Affaires, a.i.
Dôvod: 1.4 (d)
1. (c) ZHRNUTIE
Zlyhanie pri riešení škandálu s predajom emisií CO2 vyvoláva mnohé podozrenia, že politická strana Smer premiéra R. Fica bola hlboko zapletená do skorumpovaného predaja, ktorý bude Slovensko stáť stovky miliónov euro na ušlom zisku. Aj keď sa Fico pokúsil – s pomerne veľkým úspechom – zvaliť vinu za škandál úplne len na koaličného partnera SNS, jeho nerozhodnosť či zrušiť, alebo čo i len vyšetriť nevýhodný kontrakt aj napriek zlej fiškálnej situácii spôsobilo, že aj niektorí spojenci začali spochybňovať jeho motívy. Diplomatická pošta opakovane informovala oficiálnych predstaviteľov vládnych úradov na rôznych úrovniach, že americké úrady v oblasti presadzovania práva (t.j. polícia a iné) by pozitívne prijali akúkoľvek žiadosť o spoluprácu vo vyšetrovaní v USA registrovanej firmy Interblue Group. Stále čakáme na vyjadrenie Slovenských orgánov.

ČISTENIE CHLIEVA
2. (SBU) Aj napriek intenzívnemu šesťmesačnému záujmu médií nikto s istotou nevie, kto stojí za zmluvou s Interblue Group v ktorej pochybná v USA registrovaná firma získala práva nakúpiť emisné práva Slovenskej Republiky na 50 až 85 miliónov ton CO2 za zlomok skutočnej ceny. Fico, ktorý sa neustále pokúšal zvaliť vinu na ministerských predstaviteľov SNS, zrejme stratil trpezlivosť zo škandálom v auguste, kedy vyhodil svojho tretieho ministra životného prostredia v rámci jedného roka a dosadil podpredsedu vlády D. Čaploviča, aby vyčistil ministerstvo a vyšetril škandál. Aj keď Čaplovič ukončil svoju prácu na ministerstve (ref a),  jeho oneskorená správa o vyšetrovaní stále nebola zverejnená. Čaplovič nedávno povedal médiám, že sa domnieva, že mnohé dokumenty ohľadom predaja boli zničené krátko pred jeho príchodom na ministerstvo, čo znamená, že presvedčivá správa o vyšetrovaní zrejme nebude.

3.(C) Čaplovič taktiež vycúval z jeho predchádzajúceho sľubu zrušiť obchod z Interblue Group. Po niekoľkých týždňoch po nástupe na ministerstvo začal hovoriť, že už môže byť príliš neskoro na zrušenie predaja kvót na 15 miliónov ton CO2 z poslednej zimy. Nedávno zašiel ešte ďalej s tvrdením, že Slovenská vláda nemá „žiadne právne prostriedky“ na zrušenie opcie pre Interblue Group počas nasledujúcich rokov, čo znamená, že celý kotrakt sa bude musieť rešpektovať. Toto tvrdenie sa stretlo so skepticizom a tlač citovala mnohých právnikov v oblasti obchodného práva, ktorý nesúhlasili s Čaplovičovou pozíciou. Navyše reportér magazínu Trend Kristián Slovák (pod ochranou) nám povedal, že od začiatku októbra nikto z ministerstva ani len neprehovoril s Interblue Group počas niekoľkých mesiacov, čo spochybňuje Ficove tvrdenie, že zrušenie kontraktu pre neho predstavuje prioritu.

4. (SBU) Interblue zrealizovala opciu na nákup dodatočných 8 miliónov ton emisií počas posledného mesiaca, čo bol krok, ktorý sa stretol s mlčaním vlády ako uviedli médiá posledný týždeň. Fico deklaroval v sobotu, 7.novembra, že žiadné kvóty už Interblue nepredajú, avšak v toto ohľade už váhal aj predtým. V ten istý deň médiá priniesli informáciu, že v liste z októbra štátny zástupca ministerstva životného prostredia Miroslav Sebek uistil firmu, že sa nemusí obávať toho čo tvrdia médiá a síce, že by im vláda odobrala kontrakt.

PODOZRENIE ZO ZAPLETENIA SMERU

5. (c) Žurnalisti a opoziční predstavitelia už dlhšie tvrdia, že Smer je zapletený do škandálu. Vladimír Tvaroška, štátny sekretár ministerstva financií za Dzurindovej vlády nám povedal, že Fico vždy vedel omnoho viac o tomto obchode, ktorý bol schválený jeho vládou, než o tom tvrdil na verejnosti. Tvaroška popísal stretnutie grémia pre ekonomickú krízu začiatkom marca – ktoré sa konalo skôr než bol tento obchod prvý raz zverejnený – kde Fico rozčúlene bránil tento kontrakt 20 minútovou rečou potom, ako Tvaroška naznačil, že podmienky zmluvy by sa mohli renegociovať za účelom zvýšenia predajnej ceny, aby boli peniaze na ekonomické stimuly.

6. (SBU) V posledných dňoch dokonca aj členovia vládnej koalície verejne ukázali prstom na predsedu vlády. Miroslav Jureňa, poslanec za stranu HZDS, ktorý zrejme zle nesie, ako bol vyhodený z Ficovho kabinetu v roku 2007, povedal v televíznom rozhovore minulý týždeň, že je znepokojený spojením medzi Interblue a Ficom, bez toho aby špecifikoval o aké spojenie ide. Poslanec HZDS Milan Urbáni uvedol že Smer svojou pasivitou ukazuje, že nemá záujem na riešení tohoto kontraktu. Aj keď ich provokatívne komentáre boli určite urobené z politických dôvodov, tieto tiež reflektujú rastúce vnímanie medzi politickou elitou, že Čaplovičove zlyhanie zrušiť, alebo hoci aj modifikovať zmluvu s Interblue, je indikátorom zapletenia strany Smer.

7. (c) Magazín Trend, ktorý priniesol mnoho správ súvisiacich s týmto škandálom nám povedal, že tento obchod bol zrejme zo začiatku projektom SNS a sú indikácie, že sa do toho neskôr zaplietli aj predstavitelia Smeru. Pán Slovák nám povedal, že nominant SNS Peter Solčanský – predchádzajúci šéf vojenskej rozviedky – a Pavol Tehlár dohodli túto zmluvu zvnútra ministerstva potom, ako boli oslovení Norbertom Havalcom, neslávne známym slovenským predajcom zbraní, ktorý pôsobil ako neformálny poradca ministerstva. Pán Slovák sa domnieva, že Havalec pracoval na objednávku dvoch Českých obchodníkov, Dalibora Musila a Adama Donočíka, ktorý majú väzbu na ŠTB z dôb komunizmu. Rastislav Káčer (pod ochranou) bývalý Slovenský ambasádor v USA povedal, že sa mu Havalec sťažoval, že aj keď vskutku naozaj pomohol vybaviť zmluvu s Interblue, nezaplatili mu dosť dobre na to, aby bol ochotný prevziať vinu v očiach médií. Solčanský aj Tehlár boli obaja vyhodení z ministerstva Čaplovičom v septembri, avšak Tehlár získal lukratívne miesto v Recyklačnom fonde.

8. (c) Podľa mnohých zdrojov nikto z ministrov životného prostredia nemal veľa dočinenia s vybavovaním zmluvy, vačšina z nich podľa všetkého iba realizovala príkazy zhora. Mnohí sú presvedčení že prvý minister, Jaroslav Izák, bol donútený podať demisiu v júli 2008 pretože odmietal niektoré aspekty zmluvy. Pán Slovák nám povedal, že Izákov nástupca, Ján Chrbet, vedel o Interblue Group tak málo, že všetky jeho stretnutia s predstaviteľom firmy Interblue Group, Janou Luetken, prebiehali za pomoci prekladateľa, pričom zjavne nevedel, že Luetken – občianka Švajčiarska – hovorí plynne po česky.

9. (c) V Slovenskej tlači sa objavili rozsiahle špekulácie, že FBI vyšetruje Interblue Group. Naše kontakty v FBI veria, že nedávna registrácia Interblue vo Švajčiarsku, je snahou postaviť firmu mimo dosahu FBI. Počas jednotlivých stretnutí v rámci uplynulých mesiacov sme podpredsedu Čaploviča, ministra Viliama Turského a štátneho zástupcu Šebeka informovali, že ak chce slovenská vláda zahájiť oficiálne vyšetrovanie s pomocou vlády USA, jediné čo potrebujeme, je ich písomná žiadosť. Aj keď páni vyjadrili svoj záujem, zatiaľ sme žiadnu oficiálnu žiadosť nedostali.

KOMENTÁR AMBASÁDY

10.(c) Škandál s firmou Interblue doteraz priamo alebo nepriamo viedol k odvolaniu troch ministrov životného prostredia ako aj k Ficovmu porušeniu koaličnej dohody zápasením o kontrolu nad ministerstvom, ktoré patrí SNS. Navyše je zrejmé, že tento kontrakt bude stáť Slovenskú Republiku stá miliónov eur na ušlých ziskoch. V tomto kontexte Ficove zlyhanie urobiť čokoľvek okrem odvolávania ministrov SNS, vyvoláva mnohé otázky. Viaceré zdroje nám povedali, že Fico nakoniec zmluvu s Interblue zruší, čo bude viesť k tomu, že Interblue zažaluje vládu na súde. V takom prípade všetci očakávajú, že Interblue súd vyhrá a to nie hlavne z toho dôvodu, že právo by bolo na ich strane, ale preto, že od slovenských predstaviteľov očakávajú, že títo uistia svojich priateľov v Interblue, že spor vyhrajú. Toto by nebolo po prvý krát, čo slovenské súdy podporili skorumpované kontrakty, ktoré nie sú ďalej politicky udržateľné vytvorením win-win-loose scenára: vláda získa body za to že zrušila kontrakt, firma dostane zaplatené a účet za to všetko bude platiť slovenský daňovník.

EDDINS

 

Komentár ICOCRIM

Čo k tomu dodať. Je vidieť, že ambasáda USA podrobne sleduje situáciu, má svoje zdroje na oboch stranách a ponúka pomoc, je však opakovane odmietaná.

Čo si myslím o tejto kauze ja? Každopádne sa na tomto skorumpovanom obchode niekto poriadne nabalil a kto to je, sa zrejme nikdy nedozvieme. Domnievam sa, že peniaze skončili v rukách ľudí, ktorí majú na Slovensku stále politickú moc a zrejme majú dobrý plán B keby niečo prasklo. Viktor Kožený sa skrýva v zahraničí už roky. Urobil však chybu keď sa usadil v USA a preto má opletačky so súdmi (aspoň v USA majú snahu riešiť veci). Slovenskí špekulanti zrejme vymysleli lepší plán.

Nebude to USA ani Seychely, ale podľa určitých indícií má plán B podobu občianstva Federácie Saint Kitts and Newis. Ľudia zodpovední za tento škandál sú už zrejme držiteľmi pasu tohto mikroštátiku, ktorý vydáva občianstvo pre každého kto si kúpi na ostrove dom za min. 400 000 dolárov a investuje min. 250 000 dolárov do fondu na diverzifikáciu cukrového priemyslu. Myslím, že by sme boli veľmi prekvapení z tých mien, ktoré sa nachádzajú na zozname v katastri nehnuteľností tohto štátu a koľko poctivých vlastencov stihlo prisahať vernosť kráľovnej Alžbete pri preberaní nového občianstva.

Prípad vyšetrený asi nebude a ak aj čosi prenikne na povrch, zrejme budú iba obetované nejaké figúrky na politickej šachovnici.“

Podozrivé podobnosti s tzv. „zákazom zisku ZP“

Správa Americkej ambasády končí nasledovne :

Viaceré zdroje nám povedali, že Fico nakoniec zmluvu s Interblue zruší, čo bude viesť k tomu, že Interblue zažaluje vládu na súde. V takom prípade všetci očakávajú, že Interblue súd vyhrá a to nie hlavne z toho dôvodu, že právo by bolo na ich strane, ale preto, že od slovenských predstaviteľov očakávajú, že títo uistia svojich priateľov v Interblue, že spor vyhrajú. Toto by nebolo po prvý krát, čo slovenské súdy podporili skorumpované kontrakty, ktoré nie sú ďalej politicky udržateľné vytvorením win-win-loose scenára: vláda získa body za to že zrušila kontrakt, firma dostane zaplatené a účet za to všetko bude platiť slovenský daňovník.

Tento scenár bol evidentne aplikovaný aj pri zákaze zisku zdravotných poistovní. R.Fico musel ako právnik vedieť, že tento zákaz je v príkrom rozpore s ochranou vlastníckych práv a že arbitráž je dopredu prehraná. Takže ak zdroje americkej ambasády vedia o podobných snahách aj pri iných kauzách, je zrejmé, že sa dostávame k odhaleniu schémy. Schémy, ktorá hovorí o mimoriadne zákernom a ziskovom zneužití právomoci verejného činiteľa.

Princíp je jednoduchý. Ako zástupca štátu, či iného verejného orgánu poruším nejakú veľmi lukratívnu zmluvu, spôsobom, ktorý je dopredu odsúdený na neúspech. Odporca zrušenie zmluvy napadne. V procese súdneho sporu dám jednak zarobiť dopredu určenej právnej firme a neskôr pri výsledku súdneho sporu/arbitráže štátny orgán bude musieť platiť nielen náklady sporu, ale aj ušlý zisk a zmluvnú pokutu.

Je viac ako zrejmé, že za vlády R.Fica bola túta schéma použitá minimálne pri uvedenom prípade „zákazu zisku“. Právna firma zarobila skoro 20miliónov eur, Slovensko prehralo arbitráž s jednou poisťovňou a druhá poisťovňa Dôvera, ktorá patrí finančnej skupine Penta ešte stále jedná o „náhrade škody“.

Len pre pripomenutie – Kauza Gorila je neodmysliteľne spätá s J.Haščákom, reprezentantom tejto skupiny a človekom, ktorý pije  Coca Colu

Už Vám je jasné prečo potrebuje Róbert Fico post prezidenta s imunitou a možnosťou amnestovať trestné činy?

 

Zdroj :

http://www.blogovisko.sk/ako-zarabat-vlastnou-hlavou.html
http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/306915/Slovenskych-volicov-neoklammete-Oni-su-rozhodnuti.html
http://slovaksheep.tumblr.com/post/38140112641/garaz
http://www.blogovisko.sk/ako-jeho-vysokoblahorodie-pan-robert-fico-i-n-nove-sa-stahoval.html
http://orsr.sk/vypis.asp?ID=38643&SID=2&P=1
http://obchodnirejstrik.cz/itontior-s-r-o-24252247/
http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602953679
http://orsr.sk/vypis.asp?ID=91712&SID=2&P=1
http://www.aktuality.sk/clanok/156510/garaz-interblue-vedie-k-byvalej-firme-fica-tvrdia-hn/
http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602873199
http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602864347
http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602908884
http://www.sme.sk/c/6629737/na-bytovku-glance-house-siahala-mrtva-firma-z-londyna.html
http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602886508
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=100760&SID=2&P=1
http://www.zbierka.sk/sk/obchodny-vestnik/vydanie-17-2012/obchodny-register.ovzk-23197.pdf
http://www.blogovisko.sk/wp-content/uploads/Tuscaro.jpg
http://dlznik.zoznam.sk/zalozne-prava/15751-2012
http://www.icocrim.sk/en.php#!/page_news
http://www.wikileaks.org/plusd/cables/09BRATISLAVA474_a.html

Doplnenie:
http://hn.hnonline.sk/garaz-interblue-vedie-na-slovensko-367279

4 komentáre

Pridaj komentár