Ruská propaganda prekračuje všetky medze

Dokumentárny film o Varšavskej zmluve je filmom aj o nás, o našej histórii. Ruská štátna televízia Rossia 1 uviedla tento dokument v čase, keď hystéria v Rusku okolo stále sa zvyšujúceho napätia medzi Ruskom a Západom dosahuje vrcholy dosahujúce tie z časov studenej vojny.

Na Youtube prezentovaný film ospravedlňuje činy a aktivity Varšavskej zmluvy, hovorí o príprave „ozbrojeného prevratu“ v Československu, spomína aktívny odpor „fašistov v Československu“ a nutnosť „pomôci brániť slobodu československého ľudu“.

My, Česi a Slováci, vieme veľmi dobre, o čo išlo. 

Vpadli k nám vojská z krajín, ktoré sme považovali za priateľské a mnoho ľudí najviac bolel pohľad na tanky, ktoré ešte pred 23 rokmi vítali s kyticami orgovánov.

Fotka Paľa Bielika - muž pred tankom v roku 1968

Fotka Paľa Bielika – muž pred tankom v roku 1968

Áno, je pravda, že udalosti v Československu patrili do globálnej politiky. Tak ako v roku 1938, aj v roku 1968 (ale nakoniec aj v roku 1918) o nás rozhodovali veľmoci. Pražská jar ako lokálna revolúcia na zmenu režimu nemala žiadnu šancu. V rámci sovietskeho bloku išlo o „rodinný“ problém, do ktorého sa západ nestaral a Sovietom nechal voľnú ruku. Ignorovaním tejto reality naivné vedenie krajiny doslova vyprovokovalo zásah Moskvy. Inak to v tej dobe nemohlo dopadnúť inak. A rovnako tieto veci riešili aj Američania, ktorí v Južnej a Strednej Amerike zorganizovali viacero krvavých prevratov a zásahov ako bol ten v Paname či Grenade. Takto totiž funguje medzinárodná politika. Netreba za tým hľadať nič iné iba záujmy veľmoci, boj o zdroje a moc po celom svete.

Avšak ľudí na uliciach to netrápilo o nič menej, každému je ukradnutý nejaký Sovietsky Zväz, alebo Amerika, keď cíti vôňu slobody. Pre nás to bola nesmierna tragédia a opisovať to ako „pomoc trpiacemu ľudu“ je cynizmus najhrubšieho zrna. Vymýšľať si bájky o ozbrojenom odpore a príprave „prevratu“ je znevážením a spochybnením smutných osudov rovnako ako aj smrti ľudí počas obsadenia Československa. Vážim si tých, ktorí sa proti zásahu postavili. Nakoniec z ich hľadiska išlo o nečakanú agresiu „priateľov“ a nasledujúcich 20 rokov normalizácie väčšinu spoločnosti uvrhla do apatie, ktorej následky pociťujeme aj dnes.

Takú propagandu, „ruskí bratia“ si strčte za klobúk, je mi z nej na vracanie.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

8 komentárov

 • Cela podstata roku 1968 je vystihnuta tu:
  „Áno, je pravda, že udalosti v Československu patrili do globálnej politiky. Tak ako v roku 1938, aj v roku 1968 (ale nakoniec aj v roku 1918) o nás rozhodovali veľmoci. Pražská jar ako lokálna revolúcia na zmenu režimu nemala žiadnu šancu. V rámci sovietskeho bloku išlo o “rodinný” problém, do ktorého sa západ nestaral a Sovietom nechal voľnú ruku. Ignorovaním tejto reality naivné vedenie krajiny doslova vyprovokovalo zásah Moskvy. Inak to v tej dobe nemohlo dopadnúť inak.“
  Vsetky ostatne polemiky o demokratizacii, nastavajucej slobode, vymanenia sa spod nadvlady sovietov su len kaviarenske kecy.
  O tom kam patrime sa rozhodlo na Jalte a tento stav pretrvaval az do 1989.
  Prazska Jar nemala sancu !
  Vnutrostranicky puc ktory vramci real politik musela riesit Warsavska zmluva invaziou. Nic ine.
  Vtedajsie vedenie (mimochodom plne presvedcenych bolsevikov) tlacilo na pilu dovtedy az sa ucho utrhlo…….
  Rusko previedlo invaziu pretoze VEDELI KDE JE SEVER a zapad sa nas „nezastal“ z toho isteho dovodu, VEDELI KDE JE SEVER……smutna le vramci globalnej politiky a povojnoveho usporiadania Europy, uplne bezvyznamna epizoda….sorry

 • vpondelokdomanebudem

  Neviem či niekto pozeral ten film v originále. Celý film bol koncipovaný ako obhajoba Varšavskej zmluvy a toho, že vďaka nej bol mier a pohoda na území ochraňovanou touto organizáciou počas studenej vojny. Najhoršia je časť o 68 roku. Hovoria výhradne „turisti“ sediaci na tankoch ktorí sa udivovali, že ich, ochrancov mieru a socializmu, obsadzujúc Václavák chceli podpáliť, zastreliť.
  Ukázali tam zopar guľometov na Ministerstve poľnohospodárstva, niečo podobné ako Bushové chemické zbrane. Dokonca komentátorvtedajších správ sa čuduje, ako je možné, že obyvatelia Československa strieľajú do svojich osloboditeľov. FIlm zakončuje obhajobou novej zastupnickej organizácie, kam vošli RF, Bielorusko, a Čurkistany zo strednej Ázie.

 • vpondelokdomanebudem

  Neviem

 • My sa len môžme tešiť, že sme nedopadli ako čilania v 1973, keď im CIA s Pinochetom zabili demokraticky zvoleného prezidenta Allendeho a ďalších 3000 ľudí, okolo 30 000 uväznili a mučil, rozpredali štátny majetok, spoplatnil školstvo, zdravotníctvo … a trvalo to do r.1990. To, čo tu je teraz, ani neviem opísať. Krajinu vlastní asi 8 rodín a zahraničné korporácie, ten konzumný marazmus je desivý, 80% ľudí je zadĺžených a žije v drevených a plechových búdach, ktoré im každú chvíľu spadnú následkom zemetrasenia, povodne, alebo vyhoria. Budme my radi, že nás obsadil Sovietský zväz a nie USA. Južná a Centrálna Amerika hovoria za všetko … a nežijú tu primitívni hlupáci, ako by si niekto myslel, od priemerného slováka sa ničím nelíšia!

  • Prave preto, ako sa Americania spravali v Latinskej Amerike, tak tie staty su viacej naklonene spolupraci s Ruskom. Podobne aj u nas, prave preto, ako sa ZSSR zachoval v 1968, tak vacsina Slovenska nenazera na Rusko inak ako optikou 1948-1989 so zaostrenim prave na rok 1968.

   Rovnako ako Juhoamericanovi nevysvetlis, ze Rusko je zlo, tak ani on nedokaze presvedcit bezneho Slovaka, ze USA nie je tak perfektne, ako si myslime. V niektorych veciach si nemaju Moskva a Washington co vycitat.

   P.S. Za skutocnu hrozbu pre nas povazujem skor vyprazdnenost zapadnych idealov ( a pripadne ich sprofanovanie vid demokracia a ludske prava ). Jediny ideal, pre ktory Slovaci chcu zit na Zapade, su peniaze. Lenze kto je ochotny len kvoli peniazom Zapad branit, ten ho bude kvoli peniazom ochotny aj zradit.

 • Myslíte si že keby sem nenabehli Sovieti to zotročenie a rabovačka čo tu nastala po 89om by sa len udiala o 21rokov skôr?
  P.S. Niesom komunista a ani som nikdy tej zhubnej ideologii neholdoval.

  • …v ramci toho, co sa deje dnes a preco sa to deje a kto je za tym s tebou plne suhlasim…

   rozdiel medzi v tedy a dnes je v ludoch…
   v tedy, v 68 bola spolocnost viac sudrzna a mala vacsie sebauvedomenie a bola priatelskejsia, menej konzumna, ako dnes.

   v kazdom pripade, pazure kleptokracie a zapadnych hodnot by sa do nas zatrhli skor, a povojnova Britania s USA, ktorim najviac pomohla druha svetova vojna, by dosiahla svoj ciel skor.

   • …zabudol som dodat, ze ona invazia bola invaziou v pravom slova zmysle.
    netreba zabudat na pozivaci list vydeseneho kridla KSC a ucast nie len ruskych armad…

Pridaj komentár