Rusko nebude reagovať unáhlene

Prvé reakcie vlády Ruska na zostrelenie stíhačky SU-24 na sýrsko-tureckých hraniciach sú mimoriadne pokojné. Podľa slov prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina, Rusko bude analyzovať situáciu a následne prijme opatrenia.

Svojim spôsobom sa ukazuje, že Rusko je proti Turecku v Sýrii veľmi slabé, nemôže reagovať vojensky na armádu, ktorá má za chrbtom celú logistiku a protivzdušná obrana je schopná a ochotná reagovať na akýkoľvek popud. Hoci sú ruské zariadenia kvalitné, majú jednu nevýhodu. Je ich zúfalo málo a naviac Sýria, teda aj Rusko, nekontroluje dôležitú časť krajiny pri tureckých hraniciach, čo umožňuje beztrestné protiúdery z tureckej strany.

Takže reakcia nebude v žiadnom prípade otvorene vojenská, ale politická a ekonomická. Nevylučuje to samozrejme ani vojenskú stránku veci. Turecko sponzoruje, trénuje a cvičí teroristov zo Strednej Ázie a Ujgurov z čínskeho Sin-Tiangu. Už v minulom článku sme hovorili o podozreniach tureckých tajných služieb na prepojenie teroristov PKK s Ruskom. Nie je vylúčené, že Rusko sa rozhodne otvorene podporiť práva Kurdov a rovnako ako Západ v Sýrii prehlási kurdské nároky na demokraciu a rovnoprávne zastúpenie v Turecku za oprávnené spolu s podporou Kurdov v Iraku a Sýrii.

To by viedlo k tomu, že ruské lietadlá a prostriedky protivzdušnej obrany by sa priblížili k Turecku aj zo severovýchodnej strany Sýrie a pomohli by prekryť dieru, ktorá momentálne v strede hraníc medzi Sýriou a Tureckom vytvára strategickú slabinu. Zároveň sa žiada dodať, že ak po minulých incidentoch s Turkami, nemajú už dnes Rusi pripravený plán, ide o trestuhodné zanedbanie.

Na bližšie analýzy je zatiaľ priskoro, jedno však vieme už dnes. Žiadna koalícia proti Daeš nebude. Karty sú odkryté – pokiaľ Daeš bude bojovať proti Rusom, sú to „naši“ teroristi a tých budeme chrániť za každú cenu.

Komentár Jevgenija Satanovského v ruštine

Zdroj:

 

One comment

  • Knieza Myskin

    http://eretz.cz/2015/11/izrael-nebude-strilet-na-ruske-vojenske-letadlo-pokud-preleti-izraelskou-hranici/
    Izrael nezasáhne proti ruskému bojovému letounu, pokud vnikne do izraelského vzdušného prostoru. Uvedly to včera v rozhovoru s The Jerusalem Post nejmenovaný vysoký důstojník Izraelského letectva v reakci na nedávné turecké sestřelení ruského Su-24. Podle důstojníka něco takového na Golanských výšinách, kde Izrael sousedí se Sýrií, nehrozí: „Ruská armáda je novým, klíčovým hráčem, kterého neignorujeme. Jsou zde jasné hranice a oni jsou zaneprázdněni svými věcmi a my našimi.“

    Na dotaz, zda by byla snaha zastavit ruský letoun v případě hypotetického vniknutí do izraelského vzdušného prostoru, odpověděl: „Naší politikou je neútočit nebo nesestřelovat nic, co je ruské. Rusko není nepřítel. Snažíme se vyvarovat napětí s Ruskem. Obě strany se nechtějí dostat do situace, kdy by se dva piloti, izraelský a ruský, potkali ve vzduchu a nebyli si jistí, co mají dělat. Nelétáme do blízkovsti vzdušné oblasti, v níž operují, a oni se nepřibližují tam, kde operujeme my.“

    „Tento region má společné hranice a je zde na zemi a ve vzduchu mnoho hráčů. Pokud ruský letoun překročí vzdušnou hranici, neodpálíme raketu a nesestřelíme ho,“ dodal.

Pridaj komentár