Rusko stratilo jedinú lietadlovú loď

Do doku v Murmansku 14.5.2015 vplával Admirál Kuznecov, jediná lietadlová loď v zostave námorných síl Ruska. Je to najväčšia a najťažšia ruská loď, ktorá váži okolo 55 tisíc ton. Pôvodným zámerom bola len pravidelná obhliadka lode, čo by znamenalo odstávku len na niekoľko mesiacov. Podľa posledných informácií však pôjde o kompletnú renováciu, čo spôsobí jej odstavenie minimálne na dva roky, ale je predpoklad, že odstávka sa pretiahne na podstatne dlhšiu dobu

Lietadlový krížnik, Admirál Kuznecov

Lietadlový krížnik, Admirál Kuznecov

Ruské zdroje tvrdia, že hoci je loď v dobrom stave, počas svojej takmer 30-ročnej histórii „Admirál Kuznecov“ nikdy neprešiel významnou rekonštrukciou. Loď potrebuje minimálne nové motory, novú avioniku a nové systémy lodných zbraní, ktoré ruský obranný priemysel vyvinul v posledných 20 rokoch. Preto sa už v roku 2011 hovorilo, že lietadlová loď pôjde čoskoro na generálnu opravu. Predpokladom pre to je skutočnosť, že za posledných 10 rokov ruskí stavitelia lodí získali potrebné skúsenosti v modernizácii tohto rozsahu pri rekonštrukcii „bratskej lode Kuznecova“.

Pred dvoma rokmi bola dokončená rekonštrukcia „Admirála Gorškova“, ktorý bol prevedený do zostavy indického námorníctvo pod názvom „Vikramaditya“. Vzhľadom na to, že táto trieda lodí bola vyrábaná v lodeniciach Nikolejevo, v dnešnej Ukrajine, závod „Sevmaš“, ktorý sa fakticky na rekonštrukcii a modernizácii lietadlovej lode „Vikramaditya“ učil, je dnes podľa vlastných slov pripravený aj na „Admirála Kuznecova“. Podľa ITAR-TASS, ktorému to potvrdil zdroj z ruského vojensko-priemyselného komplexu je „Sevmaš“ kompletne pripravený pre nastávajúcu rekonštrukciu.

Naviac je podľa analytikov najväčšia výzva pred ruským obranným vojenským komplexom počas nasledujúcich rokov v blízkom okolí a v dosahu inej lietadlovej lode, ktorú Rusko získalo len nedávno. Ako sa píše v článku, to čo reálne bude Rusko zaujímať, ohrozovať a odohrávať bude v Čiernom mori, Stredozemnom mori a na Blízkom východe. Krym, ktorý vošiel do zostavy Ruskej federácie len minulý rok, spolu s raketovými krížnikmi a ponorkami je dnes plne schopný pokryť všetky výzvy a hrozby, ktoré sa v tomto okolí najbližšie roky vyskytnú.

Komentár:

A to je vlastne aj odpoveď, prečo o Ukrajinu s Krymom Američania tak veľmi stáli, že boli ochotní vyprovokovať medzinárodný konflikt, blížiaci sa svojimi rozmermi Karibskej krízy. Kto ovláda Krym kontroluje nielen celé Čierne more, ale aj Kaukaz a významnú časť Blízkeho východu, Stredozemného mora, Stredného východu a Strednej Ázie.

 

Zdroj:

http://expert.ru/2015/05/16/vtoraya-zhizn-admirala-kuznetsova/

One comment

Pridaj komentár