Šírenie paniky z Líbyjských imigrantov v EÚ má ospravedlniť vojenskú intervenciu EÚ a USA v Líbyi a zabezpečiť kontrolu nad ropnými zdrojmi v Líbyi

47462624-600x400

Európski plány na vojenské ťaženie za účelom  rozbitia prevádzačských  sieti zahŕňa operácie v Líbyi s možnosťou použitia pozemných síl na líbyjskom území, odhaľuje vo svojom článku Patrick Kingsley na The Guardian.

Strategický dokument ma 19-strán a hovorí celkovo o misii v Líbyi, získal ho Guardian. Dokument sa zameriava na vzdušnú  a námornú vojenskú kampaň v Stredozemnom mori a v líbyjských teritoriálnych vodách. Podmieňuje ju mandátom OSN. Zároveň nevylučuje pozemné operácie v Líbyi, ktoré „môžu byť tiež potrebné“, aby zničili lode a aktíva, ako sú sklady pohonných hmôt pašerákov.

„Vojenská prítomnosť  na brehu v Líbyi prichádza do úvahy, ak by sa dosiahla dohoda s príslušnými orgánmi,“ – hovorí dokument.

„Operácie by si vyžadovali široký rozsah vzdušných, námorných a pozemných síl. Tie by mohli zahŕňať spravodajstvo, sledovanie a prieskum; zabezpečenie tylu; hliadkové jednotky (vzdušné a námorné); obojživelné aktíva; zbraňové systémy vzduch, zem a more, a nasadenie špeciálnych jednotiek. „

Medzitým sa Rakúsko ako jediná krajina v EÚ vyjadrila proti vojenskej operácii v Líbyi a s odkazom na svoju neutralitu odmietla na nej účasť.

Peter Pilz z Rakúskej strany Zelených ako jeden z mála politikov v Európe verejne hovorí proti zásahu v Líbyi:

„Neviem si predstaviť, že by tam bola rakúska účasť na vojenskej operácii EÚ v Stredomorí. Nikto v Rakúsku nechce použitie vojenskej sily – dokonca aj náš kancelár je proti nemu. Rozhodujúci pre Rakúsko je princíp neutrality. Ako piloti v stíhačkách rozoznajú, ktoré lode sú ich objektom a že sú to utečenecké lode? 

Pravdepodobnosť  a predstava, že nevinní rybári sú bombardovaní EÚ stíhačkami je skvelá. Bolo by oveľa rozumnejšie keby sme  zaviedli právne obmedzenia  utečeneckých ciest do Európy. To neznamená, že tam bude neobmedzený príliv. Nutné sú prvé kroky pomoci v Líbyi, Sýrii a Libanone. Treba si uvedomiť, že odmietanie utečencov v krajinách ako Česko, či Maďarsko je motivované z obavy posilnenie extrémistických síl na domácej politickej scény a vlády sa môžu stať rukojemníkom týchto opatrení.“

Medzinárodná organizácia pre migráciu ( IOM ) uvádza v správe , že aj keď podporuje demontáž organizácií prevádzačov zo strany EÚ, zároveň má vážne obavy týkajúce sa návrhov na systematickú identifikáciu a ničenie lodí  pašerákov, ktorá by mala prebiehať v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP), “ – uvádza v stanovisku IOM.

Po prevalení sa plánov EÚ na vojenskú akciu v Líbyi sa vysokí diplomati a úradníci v Bruseli začali vyhovárať, že neexistuje žiadna vyhliadka na pozemné operácie v Líbyi.

Federica Mogherini šéfka zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ po zverejnení Guardianu, zopakovala v stredu, že „nie sme v úmysle akýmkoľvek spôsobom začať vojenskú intervenciu v Líbyi“.

Avšak mašinéria príprav je už v plnom prúde. Spoločné zasadnutie ministrov zahraničných vecí a obrany členských krajín EÚ má rozhodnúť o misii v pondelok budúci týždeň. Nasledovať má zasadnutie ďalší deň zasadnutie ministrov obrany a nakoniec vojenský balík pre Líbyu má potvrdiť summit EÚ budúci mesiac, tvrdí The Guardian.

Mogherini využíva čas, kedy sa strategicky plánuje v Bruseli vojenský zásah, na to, aby rýchlo a hladko pretlačila rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá posvätí vojenský zásah a to nielen v Stredozemnom mori, ale aj v líbyjských teritoriálnych vodách.

Tajný vojenský plán EÚ: V Líbyi je to rope a nie o utečencoch

Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) si všíma vo svojom článku s názvom „Tajný vojenský plán EÚ: V Líbyi je to rope a nie o utečencoch“, úplne iný rozmer konania EÚ pri plánovaní vojenskej operácie v Líbyi.

Podľa DWN,  ide o zásterku „boja s imigrantmi“ a cieľom je v skutočnosti  spoločná kontrola EÚ a USA nad ropou v Líbyi.

Podľa DWN je operácia v Líbyi poslednou možnosťou EÚ ako sa dostať k ropným zdrojom a diverzifikovať tak svoju závislosť na Rusku. No najmä ide o vytlačenie vplyvu Egypta v Líbyi, ktorý sa od februára dostal ku kontrole ropných zdrojov. To nás vracia do februára 2015, kedy Reuters informoval o začatí egyptských operácií na záchranu líbyjských ropných polí pred ISIS.

Celý článok tu:

http://www.reuters.com/article/2015/02/16/markets-oil-idUSL5N0VQ26120150216

Cynizmus EÚ, USA a NATO vo vzťahu k Líbyi dokresľuje aj video zverejnené Reutersom a následne DWN pod titulom:

Trápne: ministri zahraničných vecí NATO sa hojdajú a spievajú

„We Are the World“

Video si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=2_wfMrz9_mY

 

Absurdistán Slovensko – slovenské líbyjské dobrodružstvo bez akéhokoľvek mandátu!

Chystaný zásah v Líbyi ma svoju logickú časovú os. Nie je náhodným okamžikom, ale postupným vyvrcholením udalostí, ktoré idú za sebou v logickom časovom slede. EÚ, USA a NATO nechali „situáciu dozrieť“ na opätovný návrat do Líbye po takmer 4 rokoch.

Panika a strach z prílivu imigrantov do Európy, ospravedlní vojenský zásah, ktorého cieľom je vytlačiť Egypt z ovládania ropných polí v Líbyi a zabezpečí EÚ prístup k ropným zdrojom. Imigranti sú len zámienka a dokresľujú chladnokrvný cynizmus EÚ, USA a NATO.

Absurdistán Slovenska spočíva v tom, že o slovenskom podiele a účasti v týchto aktivitách a operáciách sa nevedie žiadna verejná diskusia vo verejnom priestore. Slovenská verejnosť je zmätočne vťahovaná do šírenia paniky z imigrantov, tak, aby nedovidela na legitímnosť a legalitu Ficových krokov smerujúcich k slovenskej spoluúčasti na vojenských operáciach v Líbyi. Slovenská verejnosť bude postavená pred hotovú vec. Tak ako vždy! O našej účasti či neúčasti rozhodne vláda a ospravedlní to záväzkami voči partnerom v EÚ a v NATO, tak ako toľkokrát predtým.

Slovenská opozícia v parlamentne, je opozíciou politického outu. Rieši absurdnosti ako Shotyho nálepky a DenníkN a to podstatné jej roky uniká.

Úlohou parlamentu je zabraňovať vláde vládnuť všade tam, kde bezpečnosť a sloboda občanov je v ohrození. Vlád si musí pýtať mandát.

Slovenská opozícia je dnes škodná.

S výnimkou dvoch poslancov v Europarlamente, je slovenská opozícia súčasťou škodných rozhodnutí EÚ a NATO vo vzťahu k imigračnej politike a Slovenska a zároveň je aj súčasťou tichého súhlasu s novým vojnovým dobrodružstvom v Líbyi.

Kým v Rakúsku parlament a politické strany  otvorili diskusiu o prípadnej účasti Rakúska vo vojne voči Líbyi, jednotlivé politické strany sa zreteľne vymedzili, tak na Slovensku slovenská opozícia netuší ani len, kde je sever.

V normálnej krajine by opozícia využila príležitosť a volala by po mimoriadnej schôdzi v parlamente o Líbyi a limitovanom mandáte pre vládu! Nie však na Slovensku, lebo na Slovensku je to tak!

 

Zdroje:

(1) http://www.theguardian.com/world/2015/may/13/migrant-crisis-eu-plan-to-strike-libya-networks-could-include-ground-forces?CMP=share_btn_tw

(2) http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/16/eu-gespalten-oesterreich-will-nicht-an-militaer-einsatz-teilnehmen/

(3) http://www.iom.int/news/iom-welcomes-european-commission-proposals-migration

(4) http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/15/geheimer-militaer-plan-der-eu-in-libyen-geht-es-um-oel-nicht-um-fluechtlinge/

 

 

4 komentáre

 • Pingback: Komentár k situácii na Blízkom Východe | MEDZIČAS

 • Tak to áno, čím viac imigrantov by sem malo prísť, tým silnejší bude tlak na „stabilizáciu“ Líbyje.

  • V článku Pat Buchanana o Sýrii http://medzicas.sk/preco-utocit-na-syriu/ sme sa na Medzičase vyjadrili, že USA volajú po útoku. Z tohto pohľadu vyzerajú tieto prípravy oveľa hrozivejšie :
   Aliancia, ktorá sa pripravuje na „boj proti pašerákom ľudí“ je v skutočnosti zámienka na zhromaždenie najväčšej sily vojsk NATO na východe Stredomoria za posledné roky. Pat Buchanan sa tiež nezmienil, že predvčerom do oblasti zamierila spoločná čínsko-ruská flotila. A Pat Buchanan nespomenul, že americké bojové sily zvýšili obranu proti raketám na lodiach o 400%.
   Ak si k tomu prirátame práve teraz realizovaný presun Africomu z Nemecka do Stredomoria, mobilizáciu amerických síl v Albánsku na základni Bondsteel, práve sa rozhorievajúci konflikt v Macedónsku aby sa zabránila stavba plynovodu pre ruský plyn, zisťujem, že je čas na dobrú omeletu. Treba si ju pekne starostlivo pripraviť, vychutnať a stráviť. Čas sa nám totiž kráti. Už nevieme, či zajtra na tú omeletu bude dosť času…

 • Pingback: Ruská vláda platí ozbrojených diverzantov na Slovensku | MEDZIČAS

Pridaj komentár