Škandál od RTVS ! Je bitka pri Viedni z roku 1683, nežiadúca časť slovenských dejín ???

Bitka pri Viedni má významné miesto v dejinách Slovenska.

Ak sa dnes na ulici pozriete na krásne nohy slovenskej devy v minisukni, je to aj vďaka bojovníkom, ktorí v dňoch 11 až 12 septembra 1683 vyhrali boj, ktorý sa dnes nazýva Bitkou  pri Viedni.

Ak by vtedy prehrali, poľahky by sme dnes miesto sexi nôžok videli na uliciach niečo, čo viac pripomína vrece na vandrovke, než ženu.

Bitka pri Viedni bola jedným z najväčších víťazstiev kresťanských vojsk nad moslimskou armádou. Osmanská ríša sa od toho času viacmenej už len zmenšovala.

Niet preto divu, že kresťanské združenie Magnificat Slovakia (v parlamente ho zastupuje poslankyňa Natália Grausová) požiadalo riaditeľa RTVS Václava Miku, aby v čase okolo výročia tejto dejinnej udalosti, slovenská televízia odvysielala taliansko – poľský koprodukčný film (z roku 2012) režiséra Renza Martinelliho s originál názvom 11 settembre 1683/Bitwa pod Wiedniem.

Vaclav_Mika

Václav Mika – foto: Wikipedia

Generálny riaditeľ Václav Mika túto žiadosť odmietol, na čom by nebolo nič divné. Napríklad sa nemusel s distribútorom dohodnúť na cene…

Ale nechápavo som hľadel na dôvod odmietnutia:

Riaditeľ Mika píše:

„Najväčším problémom scenára, a aj celého filmu je podľa nás manipulatívny pohľad na historické  udalosti s neskrývaným xenofóbnym a šovinistickým pohľadom“

Ďalej nasleduje kritika filmu, ktorá má navodiť dojem, aký je film nedokonalý. Ako keby RTVS vysielala iba diela na galaktickej úrovni a bez chýb vo výklade histórie.

Ja osobne som ten film pred nejakým časom videl. Nie je to iste Stalingrad, či vojak Ryan, ale pozrieť sa na to dá.

Nakoniec len na jednom z linku, kde si je možné ho pozrieť s titulkami má ten film 250 000 pozretí.

Edit: film už nie je k dispozicíí, takže aspoň trailer

A v diskusii pod videom nájdete aj:

Dá sa to niekde kúpiť na DVD?

Podľa mňa je pre našu „eurohodnotovú“ RTVS asi jediným skutočným problémom filmu, že islamistická armáda  vtedy nevyhrala…

A ani si neviem predstaviť film o Bitke pri Viedni, Stalingrade či Ardenách v slniečkovom prevedení, t. j. bez „xenofóbie“ a „šovinizmu“…

Dnes som na nejakej stanici videl film Chartúm o dobytí Chartúmu (hlavné mesto Sudánu) islamistickými povstalcami pod vedením Al-Mahdího. To by asi bolo niečo „hodnotné“ pre RTVS, vtedy v roku 1885 tam islamisti vyhrali…

A takej inštitúcii musím platiť mesačne výpalné 4,60 eura a to mi ho ešte chcú zvýšiť na 7…

MikList

Odpoveď Václava Miku (zdroj Magnificat Slovakia)

36 komentárov

 • Pingback: Víťazstvo kresťanských vojsk v bitke pri Viedni 1683 – MEDZIČAS

 • Pingback: Alternatívne oslavy SNP naše „elity“ asi nepotešia. | RTPS.sk

 • Ešte, že niekto nesfilmoval túto historickú udalosť: https://www.aktuality.sk/clanok/376942/krvava-masakra-pri-nitre-turci-zavrazdili-stovky-deti/
  Čo by na to povedala naša RTVT (Rozhlas a televízia Turecka)?

 • Nemohol by Pan riaditel nechat urobit si vlastny nazor pre obycajnych ludi.Jednalo sa tu o nasu historiu,keby to nebolo tak skoncilo,tak by teraz toho vela nerozhodli a neurobili.

 • No ten Mika má ale frňák! Jak se říká, podle nosa poznáš kosa… Anebo žida?

 • Nadávajú na križiakov akí boli krvilační, ale osmanom nesiahajú ani po členky. Ak sa turek stiahol z nejakého územia, na základe vojenskej porážky, zostala po ňom ľudoprázdna a zdevastovaná krajina. Buďme korektní a povedzme si pravdu na rovinu. Turci chceli dobyť Európu a islamizovať ju. Ľudia mali na výber – buď dobrovoľne alebo nasilu, ale výsledok bol ten istý. To bola ich demokracia a za tie storočia sa vôbec nezmenila. V tejto pamätnej bitke kresťanské armády zadupali turkov tak hlboko do zeme, že sa z toho už nepozviechali.
  Ale ináč ma vyjadrenie Miku vôbec neprekvapuje. Avšak mohol by toto svoje tvrdenie doložiť aj konkrétnymi dôkazmi. Táto epizóda ma len utvrdila, že z RTVS sa stal odpad a hnoj a za toto chcejú ešte zvýšené poplatky? Ich kedysi dobré spravodajstvo kleslo na úplné dno a o profesionalite a nestrannosti redaktorov a moderátorov môžeme len snívať. Z RTVS sa stala hlásna trúba neoliberálov a kaviarenských povaľačov.

  Keď to vezmeme po lopate koncesionárske poplatky už nemusíme platiť. Tieto poplatky slúžia na chod verejnoprávnej televízie a rozhlasu a na Slovensku už nemáme žiadne verejnoprávne médium. RTVS nech si financujú svoji skutoční majitelia a priaznivci.

 • Tak to je, ale riadne svinstvo. Mika je hlupák, keď si osobuje právo posudzovať negatívne tento film a pritom STV dáva hocikedy nehorázne voloviny a braky. O vojne a holocauste sme už videli spústu filmov a už ich ani pozerať nechceme, takí sme z nich presýtení a znechutení. Hlavne, že sa tma na svoj post dostal tento pán riaditeľ za zásluhy a kamarátčaky so Smerom.

 • Zasa tu mame trezorove filmy?
  Asi sa nic nezmenilo. Len nazov rezimu.

 • Večná sláva Poľskému kráľovi Jánovi III Sobieskemu.
  https://www.facebook.com/groups/1009396725779776/

 • Odvolať a konečne nech bude verejnoprávna už konečne fakt verejnoprávna!!!

 • Film som si pozrel. Mika sa pasuje do pozície cenzora aj vzhľadom na to, že slovenská televízia vysiela a produkuje aj mnohokrát prevyšujúci odpad na svojich obrazovkách v porovnaní s týmto filmom. Pán Mika nech sa preberie v r. 1683 vraj xenofóbny a šovinistický podtón !!! Vďaka bohu, že v uvedenom obdodbí neboli rozšírení po Európe šľahnutí slniečkári ako dnes, lebo by sme tu už neboli.

  • Ale práveže boli, v Turecku je pochovaných veľa uhorských veľmožov čo ťahali a bratali sa sTurkami.

   • S ttým rozdielom, že tí veľmoži neboli slniečkári, ale bežní oportunisti, ktorí sa takto chceli dostať na uhorský trón.

 • Ale noooo … http://www.csfd.cz/film/320597-september-eleven-1683/komentare/

  ved to ma tolko percent ako Rencova Lida Baarova (53%). Asi sa to takt nepodarilo.

  Pozitivnych hodnoteni je malo, vynatok z negativneho komentaru: „… Trailer docela nalákal a navíc bitva u Vídně, jeden z nejzásadnějších momentů nejen evropských, ale i světových dějin, si nějaký film zasloužila. Ale ne takovýhle. … “

  Nebudte jak maly jojo co mu vzali hracku.

  • Včera som ten film pozeral a musím uznať, že neprevyšuje hollywoodské trháky, avšak je stokrát lepší ako súčasná CZ a SK filmová tvorba.
   Ak by bol film naozaj tou pomyselnou latkou kvality ktorú RTVS nechce podliezať, a nešlo by iba o sprostý akt cenzúry, potom by museli vypustiť z repertoáru minimálne 75 percent súčasného obsahu.

   • https://gloria.tv/video/Fq1XTTHAoHiJJc4iG7xzYjyTF

    Vítězství křesťanských vojsk v bitvě u Vídně 1683

    Turci zažili u Lepanta sice těžkou porážku, ale jejich duch dobyvačnosti neustal. Když jim francouzský „Král slunce“ – Ludvík XIV. Nabídl dohodu proti Rakousku, znovu osnovali své válečné plány. Zanedlouho se směrem k Evropě vydalo obrovské mohamedánské vojsko, podmanilo si východní Orient, bezohledně proniklo Maďarskem a nakonec stálo před branami Vídně. Ve válečném prohlášení Turci císaři napsali: „Vezmeme ti tvé malé království a jeho obyvatelstvo vyhubíme.“ Celá Evropa byla opět ve velkém nebezpečí. Kdyby se Turkům podařilo dobýt Vídeň, tak by celý křesťanský Západ padl pod islámskou nadvládu. Přesila muslimských vojáků a jejich brutalita zničila jakoukoliv naději. Proti tureckému vojsku se 160 000 muži stálo pouze 12 000 křesťanských vojáků. Bylo nemožné porazit více než 10-ti násobnou přesilu! V této velké nouzi vyzval císař k 40-ti hodinové modlitbě, která se měla konat ve všech kostelích. Zúčastnil se jí on a celý jeho dvůr. Věděl, že proto, aby zůstala Evropa křesťanská, může nyní pomoci už jen Bůh.
    ———————————————————
    da sa diskutovat o kvalite filmu, co ale branilo Mikovi aby namiesto toho premietol iny film na tuto temu ? hoci aj nejaky naucny
    naozaj sa neustale musime poklonkovat politickej korektnosti ?

 • A na ten film som sa tesil… tak si ho musim cez net cumnut. Naco potom platim sipo…

 • RTVS sa miesto poskytovania priestoru pre celé spektrum názorov snaží o kádrovanie a vymazávanie historických udalostí z pamäte obyvateľstva v duchu deštruktívnych „eurohodnôt“. Nápadne to pripomína praktiky komunistickej československej televízie po nástupe totality.

 • Film som videl. Nie je to nič extra super z pohľadu prevedenia, ale určite je celkom slušne urobený z pohľadu skutočných udalostí a toho, ako to mohlo prebiehať. Nevidím na ňom nič xenofóbneho a drbnutí slniečkari s ich názormi ma tiež môžu 🙂

  • Ty si sam drbnuty slnieckar. Strasne by ma zaujimali co to je ten slnieckar a co to ma spolocne z viednou 1683.vela z vas tu ma plno reci o historii ale oritom sami ju ani neovladaju. Keby nebolo tohto filmu tak by ste ani nevedeli ze bitka pri viedni zastavila osmanov v ich okupacnych ambiciach. A ak narazas na teplych ukaz mi jedineho ktory by tu podporoval nejaku islamsku ideologiu. Inac krestanstvo neni o nic lepse.

 • Viete čo dajú 12.9. miesto tohto filmu?

  „Colette

  Pondelok 12.09.2016

  Nevhodné do 15 rokov Skryté titulky Audio komentár HD
  Ľúbostný príbeh zajatcov Viliho (Jiří Mádl) a krásnej belgickej Židovky Colette (Clémence Tioly) rozpráva o osude tajnej lásky v prostredí hrôzy a smrti.

  Milostný príbeh zajatcov Viliho (Jiří Mádl) a krásnej belgickej Židovky Colette (Clémence Tioly) rozpráva o osude tajnej lásky v prostredí hrôzy a smrti. V osvienčimskom koncentračnom tábore sa pred nami odhaľuje neľútostný svet každodenného boja o prežitie. Vládne tu prísna hierarchia aj medzi samotnými väzňami. Obchoduje sa so všetkým, čo môže zachrániť život, alebo aspoň na chvíľu oddialiť smrť. Židovka Colette prichádza do Osvienčimu transportom z Belgicka. Väzeň Vili jej poradí, ako sa má správať a čo má povedať pri zaraďovaní do pracovných skupín, a tým ju zachráni pred smrťou v plynovej komore. Fanatický dôstojník SS Weisacker (Eric Bouwer) si čoskoro všimne Colettin pôvab a zamestná ju vo svojej dielni. Napriek každodennému utrpeniu sa Vili a Colette zbližujú. Ich láska im dáva silu znášať peklo koncentračného tábora. V zúfalom boji o život spoločne naplánujú riskantný útek…“

  Zaujíma ma, či je to podľa skutočného príbehu, či to podlieha historickej pravdivosti, aká je kvalita trikov, hĺbka postáv, prirodzenosť dialógov atď.
  Keď to platím, tak nech viem, ako je nastavená latka.

  • Do piči už zase holokóst? Kurva kedy už prestane s takýmito kokotinami RTVS!?! Tento film je nezmyselná chujovina, blábol na objednávku.

   • na Slovensku je predsa cca az 0,000 1 % ludi ktori o holokauste poculi len rozpravky, to je alarmujuco vysoke cislo a rozhodne s tym treba nieco robit 😀

    o holokauste si kludne nieco pozriem ale vadia mi politicke objednavky rovnako ako sa kedysi pustala Angelika ked ludia chceli za komunistov ist demonstrovat na svieckovu

 • vy sa stazujete, ze RTVS nevysiela podla vas, co chcete, mna skor trapy, ze neodvisiela film Janosikova banka, ktory nikde nezozeniete, lebo po jeho vyrobeni, ho zavreli do trezoru a nikdy ho neodvysielali.

 • Alena Virdzeková

  nemohli by ste kópiu žiadosti poslať predsedovi parlamentu? ten má o kvalite vysielaných programov RTVS tiež „svoj názor“

  • Len aby si neprišla o ilúzie, pretože predseda parlamentu má teraz iné priority, napríklad klaňanie sa zlatému teľaťu, dosadzovanie tých správnych ľudí na kľúčové posty v štátnej správe, boj proti opozícii a ideologickému nepriateľovi ktorý ho oberá o volebné preferencie a nie riešiť neodvysielanie nejakého filmu v RTVS. Politika je o záujmoch (vyššie menovaných) a nie o ideáloch.

 • Mika má od inteligenta asi rovnako ďaleko ako Slovan k postupu v nejakom európskom pohári. Vôbec má ten chlapec vysokú školu? Asi ak áno, moc sa na ňom nepodpísala a má asi takú úroveň ako priemer súčastných slovenských vysokoškolákov. Doteraz som od neho nepočul vetu, ktorá by ma presvedčila, že je to osoba a vôbec osobnosť, ktorá patrí na stoličku riaditeľa STV, alebo vôbec nejakej inej televízie. Asi by sa osvedčil ako riaditeľ lokálnych potravín, ale je dosť možné, že títo chlapci a dievčatá majú stále lepšiu úroveň ako on.

 • Možno ak by natočili film o bitke pri Moháči tak by ho odvysielali veľmi radi

Pridaj komentár