USA chcú ďalšiu základňu – tentoraz letisko v irackom Kurdistane

Pred tri štvrte rokom, v októbri 2014, prebehli tlačou správy o zámere armády USA vytvoriť ďalšiu vojenskú základňu a to v hlavnom meste irackého Kurdistanu Erbil na bývalej základni Saddáma Hussaina Herir. Dnes plány zrejme pokročia ďalej.
Iránska tlačová agentúra minulý rok prezentovala, že dokonca došlo už aj k evakuácii pracovníkov základne a predpokladalo sa, že US Army začne s prípravou letiska. K tomu však (aspoň oficiálne) nedošlo, kvôli obavám irackej vlády v Bagdade, že vytvorenie takejto základne podporí snahy Kurdov o nezávislosť.

Vrtuľníky Black Hawk sú umiestnené v Erbile. AFP fotografia.
Avšak vo februári New York Times zverejnil správu, že na základňu Herir v Erbile bude dislokovaný záchranný tým americkej armády pozostávajúci z vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a vrtuľových lietadiel s preklopným rotorom schopných vertikálneho vzletu a pristátia V-22 Osprey. Samozrejme, k tomu bude prevelený aj tým logistiky americkej armády pre uvedenú letku.
Kurdská tlačová agentúra Rudaw pripomenula, že sa tak deje, hoci: „Iracká vláda vyjadrila obavy, že umiestnenie sofistikovaných amerických zbraní v Erbil, hlavnom meste irackého Kurdistanu, by mohlo povzbudiť ambície Kurdov za nezávislosť z Iraku.“
V novinách sa objavujú stále správy o výcviku vojakov práve v okolí Erbil a hoci nie je možné nájsť správy o pokroku vo výstavbe základne, je tu znepokojivý vývoj udalostí v Turecku. Krajina sa stáva stále nepriateľskejšia voči svojim spojencom v NATO a je zrejmá snaha o nezávislú politiku, ktorá sa v mnohom nielen odlišuje od požiadaviek a zámerov USA, ale ide aj proti nim. Príkladom je napríklad pokračujúca spolupráca s Ruskom na výstavbe plynovodu Turecký prúd, kúpa čínskych rakiet PVO nekompatibilných s NATO, alebo snaha o útok na Sýriu proti Kurdom na podporu Islamského štátu.
Pre amerických stratégov možno nie je vzdialená doba, keď ich napadne, že by mali prestať predstierať, že Turecko je spojencom a môžu tiež prestať prehliadať nepriateľské zámery Erdogana voči USA a ich záujmom.
Ak chce USA a NATO skutočne zastaviť ISIL, pri pokračujúcej podpore Turecka nie je účasť krajiny v NATO príliš vhodná. Logickým krokom by bolo zavretie tureckej leteckej základne NATO Encirlik a jej presunutie Erbil. Úlohu Turecka ako kľúčového spojenca na Blízkom Východe by potom prebral Kurdistan.
Len pripomínam článok z Medzičasu, kde jedna alternatíva vývoja toto predpokladala
[sociallocker][/sociallocker]
Zdroj:
- http://www.worldbulletin.net/erbil/146785/us-to-build-military-base-in-erbil-kurdish-official
- http://www.presstv.ir/detail/2014/10/23/383335/us-to-take-iraq-airport-as-military-base/
- http://www.nytimes.com/2015/02/06/world/middleeast/us-sends-search-and-rescue-helicopters-to-northern-iraq.html
- http://rudaw.net/english/kurdistan/06022015
- http://medzicas.sk/hrozi-turecky-utok-na-syriu/
- http://medzicas.sk/komentar-k-situacii-na-blizkom-vychode/
Přiznám se, že vznik Kurdistánu beru víceméně především emocionálně, protože mě štve, že tak početná entita pořád „nemá nárok“ mít svůj stát. Sice vím, že Kurdové z rozdílných oblastí nejsou tak nějak na stejné vlně, ale to by si měli „vyřídit“ oni mezi sebou.
Rovněž se přiznám, že ty pitomce, kteří na počátku minulého století, „malovali“ hranice na BV, že kdyby žili, snad bych je hnala do Haagu. Stratégové jak z pomocné školy.
Turkish intervence v Sýrii – šílenství nebo bluff – http://jdem.cz/bshmf8
Tri vrtulníky Black Hawk aké sú na obrázku, dnes 3.7. 2015 poobede prileteli na bratislavské letisko…
Pingback: Anonymous Slovensko UK » USA chcú ďalšiu základňu – tentoraz letisko v irackom Kurdistane