V bratislavskom Dome umenia bola diskusia o Islame č. 1.

V bratislavskom Dome umenia bola diskusia o Islame. Diskutovali dvaja moslimovia, a všetci zvyšní diskutujúci boli voči islamu naladení pozitívne. Všetci kopali do jednej brány, v ktorej nestal žiaden brankár. Pokúsim sa uviesť na správnu mieru, alebo aspoň vniesť trocha kritického pohľadu na, nedá sa to inak povedať, proislamské zovšeobecnenia a klamstvá.

 „Judaizmus, kresťanstvo a islam sú si veľmi podobné. Ľudia si ani neuvedomujú, ako veľmi sa odlišujú od náboženských konceptov, ako je napríklad hinduizmus či budhizmus,“ povedal v úvode diskusie vedúci Katedry porovnávacej religionistiky Milan Kováč.

Áno dá sa s tým súhlasiť na koľko údajný prorok Mohamed, a po pravde obyčajný zlatokop (od zlatokopka), ktorý sa priženil k bohatej obchodníčke začal svoje epileptické záchvaty prezentovať ako návštevy Archanjela Gabriela a nadväzujúc na informácie o judaizme a kresťanstve, ktoré pochytil na cestách, začal si vymýšľať nové náboženstvo. A tu celá podobnosť medzi judaizmom, kresťanstvom a islamom začína a končí. Skúste sa dopátrať nejakých judaistických a kresťanských náuk v Islame. Márne bude vaše pátranie. Morálny profil islamu neobsahuje ani základné kamene judaizmu a kresťanstva – desatoro. A čo je horšie – siedme prikázanie, ktoré židia poznajú ako „nevraždi“, kresťania ako „nezabíjaj“ moslimovia vo svojich prikázaniach, koráničných súrach majú zapísané ako „nezabíjaj, ale tých môžeš“ čím vnášajú všade tam kde sa objavia morálny dualizmus. Podoba medzi islamom a zvyšnými monoteistickými náboženstvami je v tom, že islam deklaruje, že uznáva veľké postavy týchto náboženstiev ale nie ich náuku. Samotné sväté písma judaizmu a kresťanstva sú v islame považované za nepravdivé alebo, ako to napísal historik a filozof Avraham ibn Da’ud „Tóra, zoslaná z nebies, bola pravdivá, avšak teraz je sfalšovaná a zmenená“, Toledo 1168[i]. To isté moslimovia tvrdia o Novom zákone.

Pramene nepriateľstva prof. Kováč vidí v interpretácií historických udalosti, spomína konflikt s osmanskou ríšou. Nájazd Turkov bol len konfliktom a nie pokusom o islamizáciu a v tom najlepšom prípade o zotročenie Slovákov. Do tej istej roviny ako útok Turkov na Slovákov dáva križiacke výpravy, ktoré v jeho rétorike už nie sú konfliktom ale nájazdom. Len taký malý detail, ktorý veľa hovorí o úprimnosti profesora, ale aby sa nepovedalo, že sa len chytám slovíčok. Profesor asi veľmi dobre vie, že križiacke výpravy neboli nájazdom na ako to nazýva „moslimské oblasti“, ale pokusom o vyslobodenie nemoslimských oblastí od nadvlády moslimov, ktorí začali ohrozovať pútnikov, idúcich do svätých miest. Rozdiel medzi údajným „konfliktom“ s Osmanskou ríšou a „nájazdami“ počas križiackych vyprav bol ten, že kým tie druhé chceli zabezpečiť svätú zem kresťanov a aj židov pred moslimskou okupáciou, tak tie prvé mali za účel dobiť poislamčiť alebo zotročiť. Stavanie týchto dvoch udalostí do jednej roviny je neférové. A nie je tiež pravda, že tie konflikty neboli zapríčinené náboženstvom, lebo dôvod, pre ktorý moslimovia zabíjali pútnikov vo svätej zemi bol ten, že tí pútnici neboli moslimami, a Osmanská ríša tiež útočila na oblasti kde žili Slováci ako na potenciálne zdroje otrokov – neverných.

Podľa kazateľa Pastirčáka podobnosť náboženských učení šance na priateľské spolužitie historicky nijako nezvyšovala. S judaizmom má kresťanstvo spoločné ešte viac, než s islámom – vrátane niektorých svätých kníh -, to však nezabránilo stáročiam konfliktov medzi nimi. Naopak, práve obsah učení týchto náboženstiev môže byť olejom do ohňa sporov, keďže tie tú vedené práve o veciach, na ktoré má každé z nich iný pohľad.

Aké podobnosti medzi náboženskými učeniami okrem tých deklaratívnych o spoločných prorokoch majú islam a tie ostatne náboženstva? Pre nás je zaujímavé najmä to, čo má priamy dopad na náš život zo strany islamu, a to chýbajúca úcta k ženám (aj keď moslimovia deklarujú opak), absencia „nekradni“, ktoré je v koráne nahradené pojmom (to čo zajala vaša pravá ruka je vaše), už spomínaná absencia „nezabíjaj“, ktoré je zrelativizované, a chýbajúca úcta k ostatným náboženstvám, povýšenectvo islamu dovedené do takej dokonalosti, že odpadnutie od islamu malo by byť trestané smrťou, neexistencia životného priestoru pre náboženstvá nespomenuté v koráne a ateistov, ktorí nemajú vymedzený priestor na život v spoločnosti ovládanej moslimami. Čaka ich buď konverzia na islam alebo smrť. Ostatné, čo nám prináša Islam je nepodstatné, vzhľadom na tieto existenciálne hrozby. Pokus Pastirčaka o to, že zahmlieva diskusiu kresťansko – židovským konfliktom, ktorý prešiel už do minulosti je len dymovou clonou, lebo to nie Židia a kresťania sa ohrozujú v súčasnosti navzájom, ale islam ohrozuje aj Židov a aj kresťanov.

Mariusz Malinowski

Zdroj:http://www.islamonline.sk/2016/04/krestan-muslim-politolog-a-religionista-diskutovali-o-krestanstve-a-islame/

 

Predseda INS Hasna viní z konfliktov predovšetkým náboženské elity na oboch stranách. Tie sa v minulosti venovali osobným záujmom namiesto toho, aby dôsledne vzdelávali svojich veriacich o skutočnom učení ich náboženstva. Toto sa stalo katolicizmu, čoho dôsledkom bol napríklad vznik protestantizmu a následné vzájomné konflikty. Práve zlyhanie elít je podľa Hasnu aj dôvodom súčasných problémov v moslimskom svete.

 

Predseda INS Hasna za konflikt viní náboženské elity na oboch stranách, ktoré vraj sa „v minulosti venovali osobným záujmom namiesto toho, aby dôsledne vzdelávali svojich veriacich o skutočnom učení ich náboženstva“. Moslimskí učenci zozbierali viac ako 30 000 Mohamedových výrokov, ktoré sú vodidlami pre život každého moslima. Islam svoju reformu už má za sebou, islamsky protestantizmus existuje. Volá sa wahabizmus, salafizmus, – radikalizmus to je návrat ku koreňom Islamu. Jan Hus a Martin Luter sa chceli vrátiť k biblii a riadiť sa jej príkazmi a odhodiť to čo nebolo kresťanské, a to isté spravil aj Muhammad Ibn Abd al-Wahhaba (1703-1792) ktorý založil reformné hnutie wahhabizmus, lebo podľa neho Islam odišiel od svojich prvotných praktik a koreňov, a čo je najdôležitejšie, od dôsledného nasledovania proroka Mohameda. Keď vidiel poeurópšťované Osmanské impérium a to, že posledný veľký džihád sa skončil prehrou u Viedne, pocítil potrebu obnovy Islamu. Výsledkom je krvilačný a dobyvačný, arabskými spojencami USA financovaný, wahabizmus. Takže sa vynára otázka, ako chce islam reformovať Hasna? K čomu sa chce vratit? K prvotnému učeniu Mohameda? Zmeškal – už tu mame ISIS.

[i] Daniel Boušek; POLEMIKA ISLAMU S JUDAIZMEM A HEBREJSKOU BIBLÍ VE STŘEDOVEKU Academia Praha 2013, str. 15

20 komentárov

 • Pingback: V BRATISLAVSKOM DOME UMENIA BOLA DISKUSIA O ISLAME Č. 3 – MEDZIČAS

 • Pingback: V BRATISLAVSKOM DOME UMENIA BOLA DISKUSIA O ISLAME Č. 2. – MEDZIČAS

 • Komentare su zaujimave. Podstatne je že islam tu nechcem. Este ani migracna vlna tu nebola a bolo vela pripadov na Sk ked sa islam ukazal vo svojej plnej krase. Na kolkych verejnych akciach sa nasi africky bratia spravali nadradene? Policia to vtedy krasne vysetrila. Pachatel sa pobral a siel do p…. pripad uzavrety. Nedaj boze ze na teba zaútočil. O tom by mohol rozprat byvaly nebohy trener karate. To co sa tu teraz deje je nerovny zapas. Ked kriminalne živly maju na svojej strane zakon. Oni v nasom svete nepouziju slovo Haram.

 • Vážení priatelia muslimovia. Buďte tak láskaví, zoberte sa aj so svojimi rodinami do moslimských krajín. My vás tu ani nechceme a ani NEPOTREBUJEME. Zoberte svojich lekárov, inžinierov, svoje deti, koberčeky a choďte, čím skôr.

 • nechcem pocut ani tie vase “ dojemne pribehy“- rozpravky o tom, ako ste doma partizancili a bojovali za demokraciu …

  a zrazu ste tu – mladi, silni, plni energie a chcete „debatovat“ o tom, o com ja NECHCEM v Ziadnom pripade a na co ste vy zvyknuti v nekonecnych (len muzskych) diskusiach pri kave do noci v poulicnych kaviarnach, ked ja potrebujem spat aby som stihal do prace .

  chodte do p…. DOMOV , alebo kde vas chcu a Vitaju

 • nechcem VAS TU…a HOTOVO.
  nepotrebujem nic zdovodnovat – som DOMA a VY ste tu CUDZINCI
  chodte do….

 • Ale oni su rovnake. Problém je že autor porovnává prehnite křesťanstvo a judaismus s čistým islamom. Ked porovnáváme tak rovnake, ako zidia dobijali svoju zaslubenu zem? Ako krestania šířili evangelium prvých tisíc rokov? Islám je iny v tom že je mladší, islám sa teraz nachadza tam kde křesťanstvo před 500 rokmi, a většina z nás vie ako sa evanielizovala Amerika. Islám vyslal „pionierov“ do europy a oni siria svoju kulturu rovnako ako naši predkovia v amerike, to je karma.
  Samozrejme že v pisme a učení su rozdiely, inak by sme si to tak neužili.

  • Mariusz Malinowski

   Zidia dobijali zaslubenu zem, nie cely svet. A tam skoncili dobijanie islo im len o prezitie. No ako sirili preve 1000 rokov? 400 rokov boli povazovani za kacirov, anarchistov, za protistatne a proticivilizacne zivly, Tacitus ich opisal ako sektu, ktore nepracuje nerozmnaza sa len caka na konec sveta a ohrozuju svojim nihilizmom imperium. A az ked ludia pochopili ze nabozenstvo to moc, tak zacali v jeho mene vyboje, ale ci tie krestanske vyboje maju svoje korene v novom zakone? Ci Jezis nakazoval im dobijat? Islam je 500 rokov do zadu? dnes 10 rokov je akom kedysi 100. nie je o nic pozadu. Ma internet, benzin zbrane vsetko co ma mat…

   • Nejde o to kolko ale AKO to robili, a vtomto pripade je to uplne rovnake. tych tisíc rokov myslim sirenia RKC nie od narodenia jezisa, teda od 6/7 storocia po 16/17 storocie. Ako sa sirilo? rovnako: bud konvertujes alebo zomres.
    Islam je mentalne nie pozadu, ale zotrvava v pôvodnom uceni, alebo aspon ten ktory sa tu kritizuje. Nikdo nekritizuje tych prehnitých moslimov co prijali europsku kulturu. s technológiou to nema nic spolocne, kazda ideologia vyuziva dostupne technologie.

    • Mariusz Malinowski

     To je blbost, ze bud konvertujes ako zomries ale aj keby, To co robilo RKC robilo RKC a nie je to nauka plynuca z Noveho Zakona. Islam nie je pozadu islam je konstatntny na kolko Islam nie ma kontext a je NEMENNY. Technologia bol len priklad, dnes hovorenie ze islam vznikol 600 rokon neskvor a preto je pozadu nema vyznam dnes uz to neplati. Nie je pozadu len ma nasilnu pavahu na rozdiel od krestanstva.

     • Ciril a metod razili evanielizaciu “ konvertuj alebo zomri “ a dnes ked ‚ přežili ‚ len krestania su to naši patroni. Ludia nepoznaju historiu a žiju kulturu svojich rodicov.
      V biblii rovnako ako v korane sa píše “ choďte a zvestujte tuto správu vsetkym ludom na světě“ , a je jasné že akakolvek velká institucia pojde aj cez mrtvoly.
      Křesťanstvo přešlo viacerymi rozkolmi, které suvyseli hlavně s politikou. To islám este nezažil, islámské krajiny boli dost ucelené a rozdrobili sa až po druhej sv. Vojně. Takže znova sa opakuje historia ked jedna vetva náboženství bojuje s jinou ale teraz je vtom kotli aj europskymi krestania. V buducnosti sa bude islám dalej triestit podla krajin a ich prieniku kultur. V SA bude ten “ čistý “ a v Europě sa rozdělí, a prehnije. To sa samozřejmě udeje v nejbližších 500 rokoch. Islám to nakoniec vyhra a o tisíc rokov ked bude prehnity a slabý ako současné křesťanstvo bude nahradeny inou “ čistou “ ideologiou.

     • Mariusz Malinowski

      Islam uz svoju reformu uz zazil taka ako krestanstvo vrtil sa ku koreniom vola sa to wahhabizmus. w islame nie je duch svaty, plsledne slovo povedal mahomet, islam je nemenny, aky kolvek pokus zmiernenie islamu je odstupenim od jeho podstaty. ciril a metod boli kedysi dnes uz nie su v novom zakone nenajdes ziadnu navnadu pre nasilie. a opak toho v korane. dalej diskutovat nema vyznam, zacni pisat sci fi alebo si ten islam nastuduj.

     • my dvaja sa lisime len v jednom, Ty si myslis ze krestanstvo a islam usli rovnaku cestu a teda ich mozeme plnohodnotne srovnavat. Ja tvrdim ze to tak nieje a pri zrovnavani islamu musime pozrat na krestanstvo spred 500 rokov. Inak stebou plne suhlasim.
      Mimo to nasilie v biblii (novy zakon) explicitne nieje, ale to krestanom nebranilo ho vytvarat, Takze v tomto ohlade je krestanstvo horsie ako islam, ten sa aspon netvari ako nieco co nieje.
      Dalsi rozdiel je ze novy zakon, je hlavne historicky pohlad na dve osoby, jezisa a pavla. o uceni ako takom tam vela nieje, Prakticky cele ucenie si vycucali z prsta vyse tristo rokov po jezisovej smrti. Mas pravdu Koran som necital a tak neviem kolko toho ucenia tam je a kolko si ho moslimovia vycucali z prsta v nasledujucich storociach, vkazdom pripade sa da biblia aj Koran rozne vykladat, a vzdy vyhra ten kdo si nebude obmedzovat pouzitie hrubej sily.
      A este jeden je tu rozdiel medzi name, ty ako krestan nemas inu moznost ako hajit krestanstvo, ja tymto netrpim a mozem sa pozerat na obe ideologie objektivnejsie lebo niesom ani v jednej zainteresovany.

  • tartus: To čo prezentuješ je len účelová demagógia. Európa predsa dnes nie je primárne ovádaná kresťanskou ideológiou. Pozri sa akými princípami sa riadi Brusel, koľko ľudí chodí pravidelne do kostola či sa doma modlí. Takže tu vôbec nejde o nejaké stretnutie náboženstiev. Dokonca to ani nie je útok invazívnej islamskej ideológie na liberálne princípy, ale organizovaná destabilizácia európy s cieľom vytvorenia uniformnej bledokakaovej populácie bez jasnej kultúry, tradícií, komunitných väzieb, pripravenej na NWO.

   • Ved prave, ze nieje. Krestanstvo uz nieje tou silou co bolo před 1000 alebo 500 rokmi. Sucasne krestanstvo je totalne prehnite a nemá absolutne ziadnu moc, a prave preto islam vyhra. Teraz europa este ma prevazne křesťansku kulturu, ale o sto rokov, bude prevladzajuca kultura moslimska a o dvesto rokov tu bude uz len moslimska. Stym ze rozne krajiny budu mat svoje vlastne odnoze islamu, a tie budu superit o moc nad europou.
    Je mozne ze vychodna europa si zachova křesťansku kulturu, ale pokial neprimu silne antiislamske zákony a nevyhostia vsetkych moslimov tak aj tam islam zvytazi, a casom zrusi predoslu kulturu. V tomto si vsimnete spravanie Putina, ktory vobec nebroji proti islamu, ale snazi sa si ochocit svojich vlastnych moslimov.

    • To zase nie, ale bez bolesti a strát to nebude.Kresťanská kultúra má nakódovaný úplne iný druh medziľudských vzťahov a tie vzťahy majú úplne inú kvalitu ako majú ľudia v moslimskej spoločnosti. Preto, keď sa dostaneme do priamej konfrontácie, tak aj všetko zlato Saudskej Arábie nezaberie a ľudia budú bojovať, lebo žiť moslimských vzťahoch a v moslimskej spoločnosti je znášho pohľadu horšie ako smrť. Otázka znie len za ako dlho obnovíme svoje národné, respektíve kultúrne (európsko-kresťanské) povedomie a súdržnosť. Ale ako zrkadlo spoločnosti moslimovia najhorší nie sú. Z biologického pohľadu ich názory sú viac zlučiteľné so životom a sú úspešnejšie ako tie naše terajšie. Ich „pomoc“ aj keď drastická je pre nás potrebná pre vytriezvenie z multi-kulti, úchylo-menšinovej a dekadentno-liberálnych opíc.

     • ano suhlasim, ale to ci naozaj sa lud prebudi a zacne bojovat za svoje prezitie, je velmi otazne. Lebo jedinym riesenim je uplny zakaz islamu v nasej krajine (EU), Lebo Islamu staci aby tu mohli zit a oni nas prevalcuju svojimi detmi, bez zbrani. to co sa tu deje teraz je len urychlenie procesu ktory by trval storocia. Mozno nam to pomoze sa zobudit, ale treba ratat aj s tym ze my sme ta posledna generacia co mala este sancu nieco zmenit, lebo o dalsiu generaciu tu uz bude tych moslimov Tolko ze bez masoveho zabijania to nepojde, a o dve generacie uz ich bude viac ako nas a teda priamy konflikt by sme prehrali.

  • Knieza Myskin

   islám sa teraz nachadza tam kde křesťanstvo před 500 rokmi,

   sice rozsirene ale nepravdive tvrdenie
   islam nie je oneskorena kopia krestanstva, ale stoji na uplne inych principoch
   pre ilustraciu si pozri prvych 300 rokov krestanstva a prvych 300 rokov islamu uvidis ten rozdiel

   • Keby to boly uplne totozne ideologie, nevolali by sa roznymi menami, Bavime sa o CASOCH, a porovnavame CASy ked islam aj krestanstvo vladli,
    tristo rokov pred zalozenim RKC je technicky nic, lebo vtedy existovaly stovky malych krestanskych siekt, ktore okrem hlaseniu sa k jezisovi nic nespojovalo, Mohamed bol samojedinny vo svojom snazeni sa o rozsirenie islamu, a teda ho mozeme zrovnavat az ked bola zalozena RKC a ta sa zacala sirit, a co cert nechcel rovnako nasilne ako Islam.
    Ono je to pochopitelne, predstav si dve ideologie, jedna mieru a jedna nasilia, Ktora zvitazi? no predsa ta nasilna, a preco? lebo pouziva nasilie. Ked ta budem kazdy den mlatit a nieco od teba chciet, a iny sa stebou bude chciet kamaratit a tiez od teba nieco chciet. a ty budes slabsi odomna, tak to nieco das mne. lebo ked mi to nedas tak ta zabijem. a v historii uz nebudes, do historie sa zapisu len ti co prezili, teda nasilnici. Tie takzvane mucednicke storocia krestanstva su peknou obhajobou pre tych, co potom zalozili RKC a uplatnovali rovnake postupi proti svojim oponentom.
    Tu sa mozeme bavit co to RKC je, a to je na dalsiu debate. RKC je politicka mafia na ovladanie ludi, a s Jezisom to nemalo nic spolocne. Rovnako ako islam, nech je jeho ideologia akakolvek, v prvom rade islo o ovladanie ludi a osobnu moc.
    Jezis priniesol ideologiu mieru, a nutno povedat ze coto znej sa zachovalo, ale zial RKC je o niecom inom, a zial pohnutky su rovnake ako u Islamu. Ale kedze sme ludia tak predpovedam Islamu rovnaku degeneraciu moci ako sa to stalo krestanstvu,

Pridaj komentár