Koniec sankcií podľa Rusov nikdy nenastane

Na našej strane novinári a aktivisti vyťahujú jeden lepší argument za alebo proti zotrvaniu sankcií na Rusko. Európa je v pozícii, keď by sankcie najradšej okamžite skončila, ale nemôže.

Rusi však vedia veľmi dobre, že sankcie sú ekonomickým nástrojom USA v mene dosahovania ich geopolitických plánov. Túto tému sme podrobne rozobrali v minulom článku. Medzi množstvom rôznych správ a šumov v médiách, nezachytil som ani jednu jedinú správu o prehodnotení globálnej stratégie USA.

PNAC (Project for a New American Century) v tej, či onej podobe ostáva stále v platnosti. Čo to znamená? Amerika sa nevzdáva svojho cieľa ostať počas tohto storočia na čele krajín celého sveta a stručne povedané „vládnuť“. Na tejto ceste musí v prvom rade potlačiť, obmedziť, ovládnuť, poraziť alebo zničiť každého, kto má silu Amerike odolať (Wolfowitzova doktrína). Cieľom je v prvom rade ovládnuť prístup ku všetkým zdrojom surovín na svete, alebo kontrolovať ich ťažbu a v neposlednom rade aj spôsob obchodovania.

Rusko je krajina, ktorá morskej veľmoci nielenže prekáža, bez jej ovládnutia USA svoj cieľ dominovať svetu nikdy nedokážu realizovať. Preto je základným vnútorným cieľom každej politiky USA dosiahnuť akýmkoľvek spôsobom taký vzťah s Ruskom, v ktorom bude Amerika určovať smery stratégie vo všetkých oblastiach – v politickej, ekonomickej, ale aj vojenskej.

Amerika je často obviňovaná, že spôsobila chaos v regióne Blízkeho Východu a Severnej Afriky. Nechce sa mi veriť, že úplne najjednoduchšie vysvetlenie – t.j. americkí politici sú úplne padnutí na hlavu, je pravdivé. Je to síce najpravdepodobnejšia alternatíva, bohužiaľ nesmieme zabúdať ani na možnosť, že tvorba chaosu je cieľom. Nakoniec teóriou ako využiť regulovaný chaos v politike sa americkí politológia zaoberajú až dlhé desaťročia

V prípade, že Ukrajina bola do chaotického stavu uvedená zámerne, potom nie je prakticky vôbec možné ani pomyslieť na to, že sankcie, ktoré s Ukrajinou úzko súvisia niekedy skončia. Ukrajina je dnes riadená Spojenými štátmi a samotná vláda prakticky o ničom nerozhoduje. Ak by USA skutočne chceli mier, vedeli by ho dosiahnuť jedným telefonátom. Chaos na Ukrajine a následné sankcie je potom lacnou, ale mimoriadne efektívnou zbraňou, ktorá zabraňuje kumulatívneho prepojeniu surovinového a tovarového trhu Ruska a Európy, oslabuje Rusko nutnosťou presmerovávať surovinové toky na ázijské trhy, pripravuje teroristické kádre pre budúci útok a diverzie v Rusku.

Semenčenko a senátor Robert Corkery (za ním vpravo) v IRI

Semenčenko a senátor Robert Corkery (za ním vpravo) v IRI

Američania, alebo Američanmi vycvičení ľudia sú v tajných službách, armáde, v rôznych dobrovoľníckych práporoch, ako bol svojho času veliteľ práporu Donbas napr. Semen Semenčenko ktorý počas návštevy v IRI (International Republican Institute) dohadoval tréning jednotky dobrovoľníkov. Semenčenko bol označovaný za neonacistu, ale v čase návštevy (jeseň 2014) americká verejnosť ešte na tieto „zaujímavé benefity“ americkej pomoci nereagovala.

Minule som uvádzal s odvolávkou na The Wall Street Journal, že sa uvažuje o predĺžení sankcií o 4, 6 alebo 12 mesiacov. Dnes v agentúrnej správe Reuters čítame, že k rozhodnutiu došlo už minulý týždeň počas internej schôdze predstaviteľov USA, Nemecka, Francúzska, Anglicka a Talianska (Obama, Merkel, za Francúzsko zastupoval prezidenta Hollanda minister zahraničia L.Fabius, Cameron, Renzi) tesne pred ukončením summitu G20 v tureckej Antalyi. Treba si uvedomiť, že to už bolo po šoku z teroristického činu v Paríži, že Putin už dal najavo nespokojnosť Západu s prístupom k terorizmu a predložil dôkazy o financovaní teroristov aj z krajín G20.

Zámienkou predĺženia sankcií je dôvod počkať na výsledky februárových volieb v Donecku a Luhansku a na úspešnú implementáciu Minských dohovorov. Je však viac ako zrejmé, že ide skutočne len o priehľadnú zámienku. Ukrajinská vláda riadená z Bieleho domu v USA prakticky sabotuje možnosti mierového ukončenia krízy, v katastrofálnej ekonomickej situácii, keď agentúra Fitch (z politických dôvodov) hodnotí rating Ukrajiny CCC venuje na zbrojenie minimálne 5% HDP (podľa návrhu z minulého roka, ale rozpočet Ukrajiny je jeden veľký podvod). Aj keď je to junkové ohodnotenie, na prekvapenie ide pri Ukrajine o progres. Predtým bola známka Ukrajiny „Restricted Default„, ktorá samozrejme charakter stavu krajiny opisuje podstatne vernejšie. Rusko je v očakávaní nesplatenia suverénneho dlhu 3 miliardy z Ukrajiny, následkom čoho bude Ukrajina označená ako bankrotujúca krajina.

Ukrajinská centrálna vláda nemá v regiónoch prakticky žiadnu autoritu, vačšinou ide o „pašalíky“ miestnych oligarchov, čo sa ukázala na katastrofálnom prepade vládnych kandidátov po druhom kole komunálnych volieb minulý týždeň, keď z 29 veľkých miest vládni kandidáti obsadili len 5 postov a opozícia vyhrala 17, zvyšok obsadili nezávislí.

Blok Petra Porošenka získal 2 mandáty. V Kyjeve sa stal primátorom Vitalij Kličko, v Žitomire Sergej Suchomlin. Svojpomoc z vládnej koalície získala primátorské posty v Nikolajeve Alexejom Senkevičom a vo Ľvove získal Andrej Sadovyj. Nakoniec zabodovala Baťkivščina Júlia Timošenkovej, kde Alexander Lysenko získal primátorský post v meste Sumy

Takže hovoriť o „prechode Ukrajiny k demokracii“ o „serióznych rozhovoroch“ sa  vo svetle rozpadu riadenia spoločnosti ukazuje ako nezmysel. Jediným skutočným hráčom, ktorý môže niečo pozitívne ovplyvniť je práve Rusko, ale Západ si dáva mimoriadny pozor, aby Moskvu separoval od všetkých možných aktivít, ktoré by viedli k zlepšeniu situácie.

Podpora terorizmu na Ukrajine

A general view shows the facilities of a mobile gas turbine generator, which was turned on due to recent power outages after pylons carrying electricity were blown up, in the settlement of Stroganovka, Simferopol district of Crimea, November 22, 2015. REUTERS/Pavel Rebrov

A general view shows the facilities of a mobile gas turbine generator, which was turned on due to recent power outages after pylons carrying electricity were blown up, in the settlement of Stroganovka, Simferopol district of Crimea, November 22, 2015. REUTERS/Pavel Rebrov

V noci z piatka na sobotu došlo k atentátu na elektrickú sieť vedúcu z Ukrajiny na Krym (postihnuté boli aj niektoré oblasti Ukrajiny, čím sa zlikvidovala akákoľvek dodávka energie z Ukrajiny na poloostrov a cca 1,6 milióna ľudí ostalo bez akéhokoľvek zdroja energie.  Je zrejmé, že podobný teroristický čin v hociktorej inej krajine by viedol k radikálnemu prehodnoteniu vo vzťahu ku krajine, vláde a skupinám, ktoré spôsobujú činy ohrozujúce životy miliónov ľudí. Útoky na infraštruktúru svojim dramatickým dosahom a krutými následkami na úrovni zbraní hromadného ničenia majú totiž v každej západnej krajine adekvátnu odozvu. Aktéri podobných činov sú na úrovni masových vrahov, najhorších vojnových zločincov a za podobný čin v USA by bol nemilosrdne trest smrti.

Lenže Západ mlčí. A kto mlčí, ten svedčí

Tak ako podporoval a podporuje fašizmus na Ukrajine (viď článok Reuters o zákone oslavujúcich nacistov), podporuje aj genocídne praktiky rôznych skupín, ktoré na Ukrajine pôsobia a robí všetko pre to, aby chaos neustupoval.

Dôsledky

Rusko si je všetkých týchto vzťahov mimoriadne dobre vedomé, podľa všetkého sa snaží pripraviť na situáciu s večne pretrvávajúcimi sankciami. Predsedníčka Národnej banky Ruska (CBR) Eľvira Nabiullina vo svojom príhovore k Dume z 11.09.2015 prezentovala tri scenáre, ako sa bude ruská ekonomika vyvíjať nasledujúce tri roky. Od optimistického s výrazným rastom cien ropy za hranicu 70 dolárov za barel až po rizikový s poklesom hlboko pod 40 dolárov.  Pre každý scenár ma CBR pripravené opatrenia. Ale čo je z nášho pohľadu mimoriadne zaujímavé – ani jeden scenár nepočíta s ukončením sankcií!

Ďalší výhľad na Ukrajine je teda neveselý. Pokračujúci chaos, ďalšie obmedzovanie tovarovej výmeny s Ruskom (len kvôli ruskému embargu na potraviny a kvôli clám od 1.1.2016 po aktivácii Asociačnej zmluvy Ukrajina príde o 600 miliónov dolárov), zbedačovanie ľudí – a samozrejme pokračovanie sankcií uložených na Rusko Amerikou (oficiálne Úniou). S ukončení vízovej povinnosti sa stane Európska Únia atraktívnym cieľom pre milióny Ukrajincov, ktorí nebudú vidieť v chaosom zničenej krajine žiadnu perspektívu.

Ak sme mali v Európe problémy s miliónmi Arabov, Afričanov a iných migrantov, z východu sa zrejme otvorí ďalšia brána. Tentoraz to postihne už aj Slovensko. Aj keď treba priznať, že Ukrajinci okrem konkurencie na pracovnom trhu neprinesú zásadné negatíva. Prínos kultúrne kompatibilných migrantov z východu bude v dlhodobej perspektíve pozitívny.

Zdroj:

8 komentárov

 • Nevím, o co se tady vlastně přete. Ono je to trošku jinak: díky sankcím klesl obchod s Ruskem celé EU, sedláci a výrobci padají na hubu, EU to dotuje z našich daní. No a USA se obchod s RF zvedl! Je to jasné jako facka, ne? A dál, firmy jako je např. Siemens budují fabriky přímo v RF, tam zakládají svoje dceřinné firmy a vyrábějí. Nemám paměť na jména, ale jen v jednom menším městě tak zaznamenaly nárůst počtu pracovních míst zhruba z 5 tisíc na 25 tisíc a s tím tam staví bydlení jako o život. Až si vzpomenu, nechám tady okdaz.
  Další německá firma uzavřela smlouvu na vybudování další severní cesty plynovodu z RF do Německa. A vy si tady trháte kšandy, mluvíte o propagandě, ale že budeme závislí na soudruzích ze SRN, které možná budeme prosit o plyn atd. to vás vůbec nebere.
  Nevím, čím si to ti Rusi zasloužili, asi tím, že nás osvobodili, protože jinak by ti řvouni jako ten „grciam z vas“ možná ani nespatřili světlo světa. Odpusťte mi, ale ono by se asi ani tak moc nestalo, že?

 • skvely clanok dakujeme za prehlad “ z druhej strany „

 • Už raz sme mali nestrážené hranice s Ukrajinou – po roku 1993, zakrátko sme tu mali nelegálne 100 tisíc Ukrajincov, kalašnikov letel po 400 korún, granát po 150 korún. Aj v malých mestách sa strieľalo za bieleho dňa, novinové stánky aj pekárne platili výpalné. Našťastie ich dokázala vytlačiť miestna zločinecká komunita. Teraz je na Ukrajine toľko zbraní, že to naši miestni zločinci nepotlačia – z donbaského frontu dezertovali desaťtisíce vojakov aj so zbraňami, kopu zbraní sa stratilo zo skladov, tovární, kasární a bojísk. Ozbrojení, nasratí a hladní Ukrajinci ľahko prejdú našu „stráženú“ hranicu (stráženú kamerovým systémom) a nebudú sa správať ako baránkovia. Na internete nájdete info o vyčíňaní Banderovcov v Československu a v Poľsku 1945-1947, keď bola nakoniec kvôli nim vyhlásená úplná mobilizácia aj v Československu. Po slovenských dedinách sú ešte pamätníky ich obetiam.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Koniec sankcií podľa Rusov nikdy nenastane

 • drísty ruskej propagandy,grciam z vás

  • Co konkretne? Ak nemate co povedat, radsej mlcte. Inak Vas budeme povazovat za trolla a takych tu mazeme

  • Tak tomu hovorim argumentami prepchaty prispevok…

   Ja vas chapem, tento clanok pise o veciach, ktore odporuju vasemu videniu sveta a vy mate regulerne pravo s nim nesuhlasit. O tomto sa s vami sporit nebudem. Lenze ak s niecim nesuhlasim a chcem to prezentovat najavo, bolo by vhodne mat aj argumentacne schopnosti, vdaka ktorym si nielen dokazete obhajit svoj postoj, ale pripadne poukazat aj na to, ze vas oponent vychadza z mylnych predpokladov. Bohuzial, to, co ste predviedli vy, nesie znamky cohosi uplne ineho – a to absencie argumentov ( v tom lepsom pripade ), pripadne absencie argumentacnych schopnosti ( v tom horsom pripade ).

   Giordano Bruno udajne vyhlasil „Upalit neznamena vyvratit!“. Aj ked autorstvo toho vyroku je spochybnitelne, co spochybnitelne nie je, je fakt, ze ten vyrok ma nadcasovu platnost. To, ze nieco oznacite za propagandu, nielenze neznamena, ze to rovno aj propaganda je, ale taktiez to neznamena, ze doveryhodnost clanku bola spochybnena.

   Akurat vam ostane falosny pocit moralneho zadostucinenia z prekuknutia propagandy a nasledneho ospravedlnenia uniku z diskusie – pretoze o propagande nema cenu diskutovat…

Pridaj komentár