Poľské riziká pre plynovú bezpečnosť

Nadšené komentáre po dokončení výstavby terminálu LNG v Świnoujście, o tom, ako Poľsko bude nezávislé od dodávok ruského plynu, majú ďaleko od pravdy. Ako sme spomínali v minulom článku, LNG z nového terminálu bude príliš drahý. To potvrdzuje aj predseda poľského energetického regulačného úradu URE Maciej Bando, podľa ktorého poľský distribútor PGNiG bude za LNG zo Świnoujście účtovať pri nízkom využití tri krát viac ako napríklad holandský terminál. Pôvodná predstava diverzifikácie je taká, že ak Rusko nebude spolupracovať, potom Poľsko dovezie surovinu z iného smeru s použitím rezervného toku, alebo z terminálu LNG. Problém však spočíva v tom, že Varšava odhalila plán, ktorý by mohol narušiť diverzifikáciu dodávok plynu do Poľska.

Nord Stream 2 sa má stať novou trasou pre dodávky plynu európskym odberateľom, ktorá nahradí prenos plynu v súčasnej dobe odosielaný cez Ukrajinu. Spočiatku, Rusi oznámili presmerovanie dodávky na rok 2019, ale teraz hovoria len o možnosti zníženia. Pravdepodobne si uvedomili, že niektoré z dohôd o plyne s európskymi zákazníkmi predpokladajú určitý príjem plynu v bode na západnej hranici Ukrajiny a že ich doba platnosti presahuje ohlásený dátum ukončenia (pozn. – napr. Slovensko má s firmou Gazprom uzatvorenú zmluvu take-or-pay až do roku 2028). To je dôvod, prečo tranzit cez územie Ukrajiny bude klesať postupne.

Avšak treba zvážiť scenár, v ktorom Gazprom bude chcieť ukončiť dodávky do Poľska prostredníctvom plynovodu Jamal, aby sa znížil význam Poľska v tranzite plynu podobne, ako v prípade Ukrajiny. Dohoda o dodávkach plynu z Ruska končí v roku 2022 a potom bude možné meniť podmienky dodávky. Je možné, že v súlade s pravdepodobným vývojom budovania trhu pre Nord Stream, Gazprom bude chcieť dodávať suroviny do Poľska cez Nemecko, čím sa zvýši tranzitný význam Nemecka na úkor Poľska. S pomocou nemeckej infraštruktúry, Gazprom môže vyhodiť do povetria poľský program diverzifikácie dodávok plynu – v súlade s literou zákona…

Podľa dohody s Gascade, firma Gaz-System rozšírila meraciu stanicu v Mallnow tak, že Poliaci sú schopní fyzicky doviesť zemný plyn z Nemecka vo výške 5,4 miliardy m3 ročne. Európska komisia spolufinancovala projekt vo výške 400.000 eur, pretože pre Poľsko otvára možnosť priviesť plyn z nových zdrojov, napríklad v prípade vyschnutia plynovodu Jamal. V septembri 2014 došlo k dočasnému zníženiu dodávok cez Jamal do Poľska o polovicu. Poľsko si vtedy vyskúšalo strategickú hodnotu Mallnow, pretože bolo schopné dodať chýbajúci plyn z nemeckých búrz, ktorého cena bola výhodnejšia ako ruská ponuka, čo prinieslo zárobky firmám PGNiG a Gaz-System. Bohužiaľ, nie je to nič, z čoho by bolo možné mať radosť.

14. júla 2015 došlo k technickému prerušeniu dodávok cez nemecký reverz. Trvalo to len šesť hodín a došlo k tomu počas technickej prestávky v prevádzke plynovodu Nord Stream, naplánovanej medzi 11.-20.júlom. Kapacita kompresorovej stanice v Mallnow bola znížená len o päť percent. Ale pravdepodobne vtedy si Poliaci uvedomili, že nemecká reverzná služba nie je všeliek a že by tiež mohla byť zablokovaná.

Aj keď sa Gazprom, nemecký BASF a rakúska OMV dohodli na rozsiahlej výmene akcií pre prístup k skladovacím kapacitám Jamal v Nemecku a Rakúsku, pre Poliakov je dôležité zariadenie, ktoré nie je súčasťou dohody, pretože je už pod kontrolou ruskej spoločnosti.

Zásobník Katharina

Zásobník Katharina

Katharina je zásobník plynu v Peissen (Sasko). Gazprom má 10,5 percenta akcií vo Verbundnetz Gaz AG, ktorý vlastní polovicu akcií v zásobníku Katharina. Druhá polovica akcií zariadenia patrí Gazprom Germania – dcérskej spoločnosti Gazpromu. Zásobníky majú kapacitu 110 miliónov m3. Do roku 2024 sa zvýši na 600 miliónov m3. Skladovacie zariadenie je pripojené k JAGAL potrubiu (Jamal gas connection). Jeho prevádzkovateľom je Gascade. Gazprom drží 49,98 percenta akcií v tejto spoločnosti a zvyšok je v držbe nemeckej BASF. Rovnaký prevádzkovateľ spravuje aj nemecké vetvy plynovodu Nord Stream – OPAL a NEL, rovnako ako aj hlavný plynovod v Baltiku. JAGAL je prepojený s plynovodom Jamal.

Podľa pravidiel Gascade, dodávka plynu do skladovacích zariadení má prednosť pred ostatnými dodávkami. Takže v prípade zvýšeného záujmu dodávok do zásobníka, prioritou JAGAL bude poskytovať surovinu do skladovacieho zariadenia v Peissen. V roku 2017 bude množstvo plynu vtláčané do Kathariny 26 miliónov Sk m3 zemného plynu za deň. Avšak kapacita reverzu z Nemecka do Poľska, je 620.000 m3 za hodinu, tj 14,88 miliónov m3 za deň. To znamená, že ak by Gazprom Germania chcel doplniť plyn do Kathariny, možnosť priviesť plyn z Nemecka do Poľska by bola zablokovaná. V dôsledku toho, by fyzický reverz plynu prestal poskytovať Poliakom dodávku na pevnom základe. Tento termín znamená dodávku na prianie zákazníka kedykoľvek. V skutočnosti by nemecký reverz mohol fungovať s možnosťou prerušenia, čo nezaručuje bezpečnosť. Jedného dňa by Poliaci mohli požiadať o plyn a nedostať ho, pretože Gascade by bol práve v polovici vtláčania plynu do skladovacieho zariadenia. Vtláčanie sa obvykle koná v lete, ale majme na pamäti, že skladovacie zariadenie je v princípe podzemný priestor, ktorý umožňuje začať čerpanie stlačením „jedného tlačidla“. Niekto by ho v priebehu vykurovacej sezóny mohol použiť, aby vyskúšal nervy Poliakov. Niekto by mohol podľahnúť konšpiračným teóriám, že technické problémy Nord Stream a Mallnow opakujúce sa po dobu dvoch rokov boli testom plánu spôsobiť náhle prerušenie dodávok z Nemecka do Poľska.

To by znamenalo, že poľské predpoklady týkajúce sa bezpečnosti dodávok plynu sa rozpadli. Prípojky plynu v Lasów (1,5 miliardy m3 ročne) a Cieszyn (0,5 miliardy m3), ako aj nemecký reverz (5,4 miliardy m3), by Poľsku dodali teoreticky 75 percent dopytu (asi 10 miliardy m3) bez ohľadu na Gazprom. 5 miliárd m3 z terminálu LNG v Świnoujście by zabezpečilo v budúcnosti stopercentnú nezávislosť. Dnes, bez Mallnow, možnosť diverzifikácie poklesne na 20 percent. Keď bude terminál LNG konečne pripravený, potenciál vzrastie na 70 percent. Dokonca aj v prípade dokončenia expanzie terminálu a jeho doplnenia o tretiu nádrž, tento indikátor dosiahne len 90 percent. Poliaci nebudú nezávislí na dodávkach plynu z Ruska.

Tvorcovia zásobníka Katharina sa netajili, že bol pomenovaný na počesť Kataríny II, cárovnej Ruska, ktorá sa narodila ako nemecká princezná saského rodu Anhalt. Z tohto pohľadu, vládkyňa spojená s veľkým nešťastím poľských dejín – s delením Poľska – poskytuje oporu pre ďalší rusko-nemecký plán, ktorý by mohol ohroziť poľskú bezpečnosť.

Podľa článku Wojciecha Jakóbika, Natural Gas Europe

Wojciech Jakóbik je šéfredaktor BiznesAlert.pl a expert „Instytut Jagielloński“

Zdroj:

3 komentáre

Pridaj komentár