Prinášame najnovšie správy z prezidentského paláca.

Prezident Róbert Fico oznámil, že v súvislosti so zabezpečením poriadku počas demonštrácie proti imigrácii z 20.6.2015, nie je spokojný s výkonom ministra vnútra Róberta Kaliňáka a preto sa rozhodol, že ho odvolá na najbližšom zasadaní vlády, ktoré zvolal na 30.6.2015. Meno prezidentského nominanta zatiaľ nie je známe, predpokladá sa, že by sa novým ministrom mohol stať jeden z bývalých spolužiakov prezidenta Fica, ako sa už stalo zvykom.

Hovorca Bieleho domu, ako v poslednom čase média nazývajú Grassalkovichov palác, sídlo prezidenta, tiež oznámil, že prezident Fico sa spolu s ministrom obrany Glváčom stretol na americkom veľvyslanectve v Bratislave s námestníčkou ministra zahraničných vecí Victoriou Nuland.

VH-60N interiér

VH-60N interiér

Pri tej príležitosti  predniesol Róbert Fico požiadavku aby americká vláda dodala prednostne pre obnovu prezidentskej letky ďalšie dva vrtuľníky avšak vo VIP verzii VH-60N, ktorou lieta aj prezident Spojených štátov Amerických pod označením Marine One, o čom v zastúpení vlády SR podpísali účastníci schôdze Memorandum o rozšírení dodávky pre nedávno dojednanú zmluvu o kúpe vrtuľníkov UH-60 Black Hawk. Róbert Fico následne poveril ministra financií aby upravil zdroje štátneho rozpočtu v súvislosti s touto požiadavkou.

Róbert Fico podľa hovorcu informoval námestníčku ministra o aktivitách, ktoré Slovensko robí na podporu demokracie na Ukrajine, pričom spolu s prítomným ministrom obrany Glváčom vyjadrili maximálne porozumenie pre prosbu americkej vlády vytvoriť na území Slovenska logistickú a leteckú základňu, z ktorej by mohla americká armáda efektívne kontrolovať zo zabezpečeného zázemia tzv. Medzimorie – územie medzi Baltom a Čiernym morom. Slovensko by sa vzhľadom na svoju strategickú polohu v centre Európy malo stať podľa V.Nuland oporným bodom americkej obrannej doktríny v Európe. Protiraketový štít pred osou zla, ktorý USA začali realizovať  v poslednej dobe, by sa s prispením Slovenska a vybudovaním protiradarovej obrany  na našom území stal oveľa efektívnejší, s čím prezident republiky jednoznačne súhlasil. Základňa americkej armády by sa preto mala rozšíriť aj o tieto prvky.

Na otázku V.Nuland, aká je pozícia Slovenska pri transporte plynu cez Ukrajinu, ktorej transportný systém odkúpila americká firma Chevron, Róbert Fico deklaroval v mene investorov firmy Eustream pripravenosť jednať s americkou firmou aj na úrovni majetkového prepojenia, aby sa zabezpečil bezpečný a nerušený transport surovín do Západnej Európy.

Hovorca „Bieleho domu“ na záver brífíngu oznámil udelenie amnestie všetkým zúčastneným v tzv. kauze Váhostav. Podľa neho ide o politicky motivované konanie vyšetrujúcich orgánov a zvlášť v tejto napätej dobe nie je žiadúce vyvolávať v slovenskej spoločnosti extrémne vášne.


 

Páči sa Vám takéto spravodajstvo? Predpokladám, že nie.

Lenže toto nám hrozilo v prípade prehry Andreja Kisku v súboji s Róbertom Ficom. Vízia autonómneho mandátu s imunitou a právom rozdávať amnestie v spojení s vedením strany, ktorá má väčšinu v parlamente bola pre predsedu Smeru vábením, ktorému sa nedalo odolať.

Málokto si totiž prečítal pozorne Ústavu SR a postrehol, že prezident má vo vzťahu k okolitému svetu len jednu povinnosť. Nesmie byť platený z iného povolania či funkcie. O členstve v strane Ústava nič nehovorí. Preto by v prípade zvolenia Fico kontroloval Národnú radu cez neplatenú funkciu predsedu strany Smer a cez parlament by zas kontroloval vládu. Stal by sa doslova samovládcom, mal by imunitu a keďže by ovládala parlament, zmenil by všetky zákony, na ktoré nie je potrebná ústavná väčšina. Napr. by nechal zmeniť rokovací poriadok vlády SR a podľa tohto zákona by sa umožnilo prezidentovi zvolávať a viesť zasadania vlády. Takýchto zmien by sa dalo nájsť viacero.

Takže pre tých, ktorí hovoria, že ľutujú voľbu Kisku a možno dokonca tvrdia, že Fico by bol lepšou voľbou, upozorňujem, že sa mýlia. Toto nebezpečenstvo si inak uvedomovali veľmi dobre aj ľudia z okolia súčasného premiéra a preto jeho kandidatúra na prezidenta bola zo strany Smer v niektorých ohľadoch doslova odsabotovaná.

Ak by boli voľby dnes, opäť by som volil Andreja Kisku.

To však neznamená, že som s Kiskovým výkonom spokojný a že kvôli tomu ho nebudem kritizovať. Možno dokonca práve preto, že som ho volil, mám nielen právo, ale priam povinnosť ho kritizovať, poukazovať na jeho chyby a ak treba aj zosmiešňovať.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

8 komentárov

 • Názory pán RNDr. Juraja Poláčeka sa mi nepáčia. Je zaujatý a nedokáže meniť postoje v súvislosti s meniacimi sa udalosťami.

  • Článok je fikcia, ktorou sa dokumentuje, že aj keby som vedel, čo bude robiť Andrej Kiska dnes (kritizujem ho pritom neustále), aj tak by som ho v roku 2014 opäť volil. Jednoducho voľba Róberta Fica v kombinácii s mocou v parlamente bola je a bude neakceptovateľná.
   Lenže to by ste museli čítať Ústavu a konzekvencie, ktoré z nej vyplývajú. Mimochodom radil som sa s ústavným právnikom a v mojej logike nenašiel chybu. Priznal, že ak by Fico vyhral, získal by obrovskú nekontrolovateľnú a naviac podľa Ústavy aj nepostihnuteľnú moc.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Prinášame najnovšie správy z prezidentského paláca.

 • Mám rád Medzičas, ale sú tu dve „mulety“, ktoré vyvolávajú takmer stratu súdnosti pána Poláčeka: Fico a sebemenšia kritika Izraela. Som zvedavý, čo by sa dialo s kritikou Fica, keby sa premiér zastal Izraelskej agresie…

  • Viem pozitivne, ze Fico chcel zmenit parlamentny rezim Slovenska na akysi semiprezidentsky. Tento posun sa mi nikdy nepacil a preto som ho kritizoval. V porovnani s Ficom bol Kiska vzdy lepsia volba. Co sa tyka Izraela, nikdy som sa netajil jeho podporou, dovody som uz vysvetlil v clankoch na Medzicase.

 • Voľba medzi Ficom a Kiskom je rovnaká, ako vyberať si medzi chrípkou a angínou. Podľa mňa je jedno kto by sa dostal do prezidentského paláca pri zložení kandidátov ktorí mali šancu prejsť. Nevolil by som ani Fica, ani Kisku, odmietam si vybrať sympatickejšieho gaunera, keď oboma opovrhujem.

 • Neviem či pán Kiska pánovi Poláčekovi niečo dal aby ho volil, a cítim že pán Poláček pri budúcich voľbách čaká viac. Asi aj dostane … to už bude pán Kiska platiť zo štátneho.

Pridaj komentár