Senzácia Tureckého prúdu – Gazprom svojvoľne stavia bez súhlasu Turecka!

Ako píšu ruské noviny Kommersant, prednedávnom ohlásené začatie stavby Tureckého prúdu, obrovského projektu na vylúčenie Ukrajiny z dopravy plynu do Európy, nemá k dispozícii súhlas Turecka. Gazprom stavia plynovod smerom k tureckému pobrežiu vo vodách Ruska a medzinárodných vodách prvýkrát bez existencie záväznej zmluvy s protistranou

Sergej Kiselev, Kommersant

Sergej Kiselev, Kommersant

Gazprom sa rozhodol začať stavať po tom, čo začiatkom mája navštívil prezident spoločnosti Alexej Miller Turecko a jednal s ministrom energetiky Taner Yildizom. Firma mala pre realizáciu South Stream, ktorý je do dvoch tretín totožný s trasovaním Turkish Stream vybavené povolenia na pokládku rúr a mala podpísanú aj zmluvu s talianskou spoločnosťou Saipem. Takýže stačilo len občerstviť zmluvy s Talianmi a vydať príkazy na začatie prác. Hodnota práce dvoch talianskych lodí Castor Sei a Saipem 7000 bude podľa Kommersant 25 miliónov eur mesačne

Podľa denníka sa otázka postoja k zmluvy k ruskej spoločnosti stala v Turecku súčasťou vnútropolitického boja a vyjednávania o cene plynu. V Turecku sa 7. júna konajú parlamentné voľby a minister Taner Yildiz ako predstaviteľ vládnucej strany nemôže pred nimi podpísať s Ruskom zmluvu. Turecko trestá každého, kto spomenie, že existovala arménska genocída a po prejave Vladimíra Putina na uctenie pamiatky obetí genocídy Osmanskej ríše, sa turecká strane proti Rusku veľmi dôrazne ohradila. Avšak po voľbách Gazprom očakáva podpis zmluvy. Taner Yildiz by mal opustiť miesto ministra energetiky a stať sa poradcom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v oblasti energetiky.

Ďalšou kľúčovou otázkou nie je politika, ale ceny plynu pre Turecko, ktoré očakáva jednak hlbšiu integráciu do plánov ruskej spoločnosti ale aj ďaleko významnejšie ústupky. Podľa tureckých zdrojov sa Gazprom „nespráva ako partner„. Riaditeľ tureckého Ústavu energetických trhov a politiky EPPEN Volkan Özdemir sa domnieva, že pokles cien pre štátnu spoločnosť Botas je hlavnou podmienkou pre dohodu o „Turkish stream“. Treba však počkať na voľby, pretože po nich sa vymenia ľudia na ministerstve energetiky ale aj v spoločnosti Botas. „Vzhľadom k tomu, že nebola dosiahnutá dohoda s Tureckom, nie celkom dobre chápem vyhlásenie Gazpromu o začatí výstavby plynovodu,“ – zdôrazňuje Özdemir a dodáva, že „takéto vyhlásenie nebude v prospech projektu.“ Verí tiež, že vzhľadom na tlak zo Západu, aby Turecko odmietlo realizáciu projektu, Rusko bude musieť ponúknuť „niečo nové„, okrem jednoduchej dodávky a tranzitu plynu.

Medzitým Európska Únia pracuje na realizácii svojho kontra projektu Južného plynového koridoru, ktorým chce priviezť plyn z Iránu, Kaspického mora a Strednej Ázie do Juhovýchodnej Európy s dátumom ukončenia 2019

V najhoršom scenári nedohody s Tureckom, Gazpromu pred pobrežím Turecka ostanú rúry položené na dne Čierneho mora

čo to znamená

Toto odhalenie otvára množstvo zaujímavých variánt a kombinácií. Už niekoľko krát som zdôraznil, že tento projekt všetky strany chápu ako významnú súčasť geopolitického boja. Turecko chce ostať najsilnejším hráčom v regióne a je mu v princípe jedno s kým a ako to dosiahne. Nejaké plány a zámery Európy na zabezpečenie energetickej bezpečnosti ho príliš nevzrušujú, rovnako sú mu ľahostajné problémy Ruska pri transporte na Ukrajine.

Pre Turecko ide len o to, aby z toho mala krajina maximálny zisk a z tohto hľadiska má podľa mňa v tomto momente viacej čo ponúknuť európska strana. Minimálne môže na nátlak USA uzavrieť prístupové rokovania o vstupe do Európskej Únie, alebo si kúpiť súhlas Turecka balíkom pomoci, či odmietnutím Kurdských nárokov, ktoré sú v poslednej dobe jedným z hlavných tureckých problémov.

Rusko zas ponúka strategickú dlhodobú spoluprácu, takže ak bude prezident Erdogan rozmýšľať v dlhšej perspektíve ako jedno volebné obdobie, výhodnejšie bude kývnuť na ponuku Rusom. Ekonomický zisk z projektu môže byť pri veľkej miere vydierania veľmi vysoký a odvážim sa predpovedať, že sa bude turecká strana snažiť o nejakú integráciu Botas do ruských plánov a pôjde po cene plynu okolo 200 dolárov za 1000 kubických metrov.

Americká strana má dnes voľné ruky, na to aby zastavila dodávku ruského plynu do Európy nemusí za každú cenu tlačiť na Macedónsko v ďalšej variante farebnej revolúcie. Úplne stačí, keď predloží tureckému prezidentovi Erdoganovi ponuku „ktorá sa neodmieta“

Vaša spoluúčast vyjadrená klikom na Like nás poteší. A zdieľanie článku ešte viac

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

2 komentáre

  • Pingback: Existuje súvis medzi teroristickými aktivitami PKK v Turecku a záujmami Ruska? | MEDZIČAS

  • Začíná to připomínat bondovku.

    Jižní evropský koridor – plynovod je stejná schíza jako bylo NABUCO, vzhledem k podepsaným smlouvám zemí kolem Kaspiku, vztahům k Íránu, Kurdům, spletitým zájmům Arabů kolem plynu, hlavně Kataru, … A chaotické americké politice. Bude se plynovod podepisovat nakonec s Islámským státem ? S Velkým Kurdistánem ? Nevyletí po dokončení okamžitě do povětří ? Co se v oblasti bude dít v roce 2019, to nikdo neví a investovat desítky miliard euro do takové chiméry je věc pro absolutní sebevrahy. Energetická bezpečnost Evropy je potom protimluv – bude záviset na tom, co se vylíhne v hlavě nějakému islamistovi či Kurdovi, pár kilogramů trhaviny se najde vždycky.

    To snad nikdo nemůže myslet vážně, jako alternativu. Připomíná to lucidní snění o pouštních slunečních elektrárnách na Sahaře.

    Každopádně, plyn přes Ukrajinu nepůjde – a možná dříve než v roce 2019. Nikdo neví, v co se zvrhne Banderostán. V případě oslabení Kyjeva to může vypadat jako když člověk jel po ukrajinské silnici ze Lvova do Kyjeva – každých 50 km byli lokální policisté, vyžadující úplatky. Tak podobně může brzy EU platit jednotlivým banderovským klanům, za „ochranu plynovodu“, vždy v jejich úseku. Občas trubka vyletí do povětří nebo bude plyn „odkloněn“.

    Plynovod přes Ukrajinu končí tak jako tak, z technologických důvodů. Životnost plynových čerpadel a technologie už prošla. Životnost trubek je sice mnohem vyšší, ale postupně se zanášejí a tím se snižuje využitelnost. Celá soustava vyžaduje masivní investice, téměř shodné s postavením alternativy.

    Další zábavná možnost je, že Rusové, až se vzpamatují ze sankcí, až postaví plynovody do Číny, … a zbaví se finančního tlaku, mohou také říci: „Evropo, plyn nechceš, tak nebude.“

    Co potom ? Norský plyn končí kolem roku 2018-2022, kdy dojdou ložiska, už pár let přes všechny snahy těžba klesá. Cenová hladina je přibližně dvojnásobná, proti Gazpromu. O americkém LNG plynu nemá cenu vážně mluvit, to je pro politiky a prodavače teplé vody. I kdyby k tomu došlo, cenově to bude znamenat katastrofu pro celý evropský průmysl. Což je možná pravý účel celé hry, alespoň z americké strany.

Pridaj komentár